لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۸

اولمرت رد يا قبول توافق وحدت فلسطينيان را به آگاهی از جزئيات موکول کرد


نخست وزير اسرائيل ميگويد کشورش يک توافق وحدت فلسطينی را که هفته گذشته در عربستان سعودی حاصل شد نه رد ميکند و نه می پذيرد. براساس اين توافق گروههای رقيب حماس و فتح موافقت کرده اند يک دولت وحدت فلسطينی تشکيل دهند.

اهود اولمرت در جلسه امروز کابينه اسرائيل گفت اسرائيل منتظر می ماند تا از جزئيات توافق با خبر شود. آقای اولمرت شرايط اسرائيل را برای ازسرگيری مذاکرات با دولت فلسطينی تکرار کرد. وی گفت فلسطينيان بايد اسرائيل را به رسميت بشناسند، خشونت را تقبيح و محکوم کنند و توافق های قبلی با اسرائيل را محترم بشمارند.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی که رهبری فتح را برعهده دارد و خالد مشعل رهبر حماس روز پنجشنبه در مکّه اسناد توافق را با حضور ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی امضا کردند.

آقای عباس از دولت جديد فلسطينی خواستار احترام به موافقت های قبلی با اسرائيل شد، اما از به رسميت شناختن اسرائيل يا تقبيح و محکوم کردن خشونت ، در توافقنامه سخنی به ميان نيامده است.

روز شنبه يک مشاور ارشد حماس گفت دولت جديد فلسطينی اسرائيل را به رسميت نخواهد شناخت.

آقای عباس گفته است روز پانزدهم فوريه از اسمعيل هنيّه نخست وزير خواستار تشکيل دولت جديد فلسطينی خواهد شد.

اسرائيل تاکنون حاضر نشده است با دولت فلسطينی حماس صحبت کند زيرا اين گروه را تشکيلاتی تروريستی می شناسد.

آقای عباس قرار است روز نوزدهم فوريه با آقای اولمرت و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در مذاکراتی شرکت کند که هدف آن احيای روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان است.

XS
SM
MD
LG