لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

ژنرال پترائوس کنترل نيروهای آمريکا در عراق را بدست گرفت


امروز شنبه ژنرال ديويد پترائوس کنترل نيروهای آمريکا در عراق را از ژنرال جرج کيسی طی مراسم تغيير فرماندهی در محل کمپ ويکتوری که يک پايگاه آمريکا در حوالی بغداد است، تحويل گرفت.

روز جمعه ژنرال پترائوس با جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق جهت بحث درباره طرح های خود برای تقليل خشونت در بغداد، ملاقات کرد.

روز جمعه در پنتاگون ژنرال «داگلاس لوت» هشدار داد که انتظار نتايج سريع، آسان يا فوق العاده ای را نبايستی داشت. در عين حال شواهدی در دست است که دولت عراق از تعهدات خود به عمليات تازه پيروی کرده است.

در همين حال رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد دولت بوش شواهدی در دست دارد که نشان ميدهد ايران تسليحات و تکنولوژی در اختيار شورشيان عراق قرار داده است.

گيتس به اجلاس وزيران ناتو در اسپانيا گفت که شماره های سريال و علائم ديگری برروی مواد منفجره وجود دارد که نشانگر مداخله ايران است.

درهمين حال روز جمعه در يک جايگاه اسلامی اينترنت نواری ويديوئی درباره سرنگون ساختن اخير يک هليکوپتر آمريکائی به نمايش گذارده شد. يک گروه حمايتی شورشيان موسوم به «کشور اسلامی عراق» روزچهارشنبه ادعا کرد که هليکوپتر ترابری متعلق به سپاه تفنگداران دريائی آمريکا را سرنگون ساخته است.

ارتش آمريکا می گويد هنوز علت سقوط اين هليکوپتر که در جريان آن هفت آمريکائی جان خود را از دست دادند، مشخص نشده است.

وزير دفاع بريتانيا ميگويد بمب کنار جاده در جنوب عراق يک سرباز انگليسی را کشته و سه نفر ديگر را مجروح کرده است.

ارتش آمريکا اعلام کرد سه سرباز آمريکائی در استان الانبار کشته شده اند، و در يک حمله هوائی آمريکا، پنج پليس کرد اشتباهاً درشمال عراق از پای در آمدند.

ارتش آمريکا می گويد منظور ازحمله ای که بامداد روز جمعه در شهرموصل در شمال عراق انجام شد، هدف قراردادن اعضای مظنون القاعده درعراق بود. مقامات کرد، شمارتلفات حمله هوائی آمريکا را هشت کشته و شش مجروح گزارش کرده اند. ارتش آمريکا بخاطر اين حادثه عذر خواهی کرده است.

مقامات نظامی آمريکا همچنين می گويند در جريان حمله هوائی شامگاه روز پنجشنبه آمريکا در منطقه "عرب جبور" درجنوب بغداد، دست کم هشت شورشی کشته شدند.

در خبری ديگر کميته نيروهای مسلح مجلس سنای آمريکا گزارش های اطلاعاتی مربوط به دوران پيش از جنگ در عراق را که وزارت دفاع آمريکا روز جمعه در اختيار اين کميته قرار داد، دقيقاً مورد بررسی قرارداده است.

يک اداره تحقيقاتی داخلی وزارت دفاع آمريکا گزارش های اطلاعاتی مربوط به عراق را که پيش از تهاجم به اين کشور در سال ٢٠٠٣ به رهبری آمريکا از سوی مقامات بلند پايه کشوری آمريکا فراهم شده بود، به شدت مورد انتقاد قرارداده است.

تامس گيمبل جانشين بازرس کل وزارت دفاع آمريکا گزارش مربوط به فعاليت های اطلاعاتی دوگلاس فيث را که در دوره اول رياست جمهوری پرزيدنت بوش به عنوان معاون وزارت دفاع آمريکا در امور سياست گذاری و خط مشی خدمت می کرد، در اختيار کميته نيروهای مسلح مجلس سنا قرارداد. آقای گيمبل در گزارش خود خاطرنشان ساخته است که نتيجه گيری های آقای فيث در زمينه آن که روابطی ميان عراق و القاعده وجود داشته است، مورد تاييد جامعه اطلاعاتی قرارنگرفته است.

XS
SM
MD
LG