لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۹

منتظری با انتقادی شديد ازدولت ايران آن را به بدنام کردن اسلام متهم کرد   


در ايران، آيت الله حسينعلی منتظری، روحانی ارشد ناراضی، بشدت از دولت ايران انتقاد کرده است و ميگويد اين دولت اسلام را بدنام ميکند.

آيت الله منتظری به بخش فارسی صدای آمريکا گفت گروهی کوچک از افرادی بی صلاحيت کشور را می گردانند، که مردم را به زندان می اندازند وآنان را از حقوق خود محروم ميکنند.

آيت الله منتظری همچنين گفت دولت ايران بايد در اختلاف بين المللی بر سر برنامه اتمی تهران، آنچه را که تحريک کشورهای ديگر ناميد، متوقف کند.

آيت الله منتظری گفت وی طرفدار برقراری مناسبات ايران با آمريکاست، واز تمامی گروهها و مذاهبی که در کنار هم در عراق ِ همسايه ايران زندگی ميکنند حمايت ميکند.

آيت الله منتظری سرشناس ترين زندانی وجدان در ايران محسوب ميشود. او تحت بازداشت خانگی گذاشته شد، هرچند که زمانی برای جانشينی آيت الله روح الله خمينی، رهبر ارشد فقيد، برگزيده شده بود.

بخشهائی از مصاحبه کتبی ستاره درخشش از بخش فارسی صدای آمريکا با آيت‌الله حسينعلی منتظری:

در مورد انقلاب ....

آيت‌الله منتظری: اصل انقلاب و تشکيل نظام «جمهوری اسلامی» کار بزرگ و مقدسی بود که به وسيله نهضت همه طبقات ملت و به رهبری مرحوم آيت‌الله خمينی انجام شد، و به مردم وعده‌های زيادی و از جمله آزادی سياسی و توسعه اقتصادی و فرهنگی داده شد و اهداف والا و با ارزشی در نظر بود که متاسفانه به بسياری از آنها دست نيافتيم، کارکرد نظام را نه می‌توان مطلقأ منفی شمرد و نه مثبت. هم کارهای مثبتی انجام شده و هم کارهای زيانباری که برخلاف مصالح اسلام و ملت و کشور بوده است و متاسفانه نوعأ به نام اسلام انجام شده و می‌شود.

دلايل انحراف انقلاب از مسير خود ....

آيت‌الله منتظری: مسئولين و متصديان امور پس از اينکه به قدرت رسيدند گرفتار يک گونه انحصارطلبی شدند و بر اين اساس بسياری از نيروهای مفيد و فعال کشور حذف شدند و صفا و صميميت گذشته فراموش شد، و به جای استقرار نظام عدالت و قسط ، نظام خودی و غيرخودی شکل گرفت و بی‌گناهانی به زندان افتادند.

نتيجه اين گونه سياست اين است که کارها در اختيار جناحی خاص قرار می‌گيرد و به تذکرات و انتقادات بی اعتنايی می‌شود و بر اساس سنّت الهی و تجربه تاريخ هنگامی که کارهای بزرگ به دست افراد کوچک و کارهای کوچک به دست افراد بزرگ قرار داده شد اختلال امور و تضييع حقوق و مصالح کشور را در پی خواهد داشت، و بالاخره عدم تجربه و خود محوری متصديان امور و عدم تحمل انتقادات ديگران منشأ عمده مشکلات است.

ولايت فقيه ....

آيت‌الله منتظری: اگر منظور شما از ورود دين به قلمرو حکومت اصل ولايت فقيه است، بايد گفت: اصل ولايت فقيه به طور اجمال و نيز ضرورت آن به معنای صحيح و معقول از مسائل اساسی فقه اسلامی است و عقل و کتاب و سنّت بر صحّت آن دلالت می‌کند، ولی معرفی های اغراق‌آميز- به ويژه اضافه کردن قيد مطلقه به آن- و مطلق‌نگری و عدم توجه به ساير اصول قانون اساسی و از جمله اصول مربوط به حقوق ملت موجب بروز تضاد و چالش در اداره کشور گرديده و خسران و زيانهايی را به دنبال داشته است.

همان‌گونه که من قبلأ گفته‌ام با اين روش که آقايان دارند و اين‌گونه که عمل می‌کنند حاکميت دينی شکست خواهد خورد. و با کمال تأسف چون کارهای خلاف خود را با نام اسلام توجيه می‌کنند، قهرأ مردم به اسلام و هر نوع حکومتی که به نام اسلام باشد روی خوش نشان نخواهند داد.

هسته‌ای ....

آيت‌الله منتظری: اينکه ما در حال حاضر در وضعيت کم‌نظير بحرانی، چه از داخل چه از خارج، به سر می‌بريم در آن شکی نيست. گذشته از لحاظ سياسی و فرهنگی، از جهت اقتصادی مردم ما با مشکلات عديده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، مردم گله‌مند هستند. کشوری که اين همه منابع متنوع دارد به دليل نبود مديريت اقتصادی کارآمد از بسياری از کشورها که دارای نفت و گاز نيستند عقب مانده است. مسئولان هم با ارائه آمارهای غير واقعی و شعار به توجيه‌های غير قابل قبول روی آورده‌اند از آنمهم‌تر اينکه فشارهای بين‌المللی بر سر بحث انرژی هسته‌ای هم يکی از عوامل ايجاد مشکلات اقتصادی شده است. ما هم اعتقاد داريم که انرژی هسته‌ای حق ماست، اما آيا ما حق و حقوق ديگری نداريم که بر سر آن اين همه هزينه بپردازيم؟ ما نبايد با شعارهای تند و بدون پشتوانه، ديگر کشورها را عليه خود تحريک کنيم. تندرويها به ضرر ملت و کشور است و دودش در چشم مردم می‌رود. بايد در بحران از همه ظرفيت‌ها، نخبگان و اهل بصيرت استفاده کرد.

آمريکا ....
آيت‌ الله منتظری: ملاک شرايط فعلی کشور و جهان، مصالح انقلاب و نظام است نه جريانات گذشته، به نظر من امروز ديگر قطع رابطه با آمريکا به مصلحت کشور نيست.

XS
SM
MD
LG