لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۴

ابراز آمادگی کره شمالی برای بحث در باره مقدمات خلع  سلاح اتمی


مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی امروز، پنجشنبه، در پکن از سرگرفته شد و نشانه های مقدماتی از پيشرفت شرکت کنندگان در جهت صدور يک اعلاميه مشترک حکايت دارد.

چين در پايان نخستين روز مذاکرات پيش نويس اين اعلاميه را منتشر کرد که حاوی اقداماتی است که کره شمالی می تواند برای غير اتمی کردن انجام دهد.

کريستوفر هيل مديرکل وزارت امورخارجه آمريکا و مذاکره کننده ارشد اين کشور ميگويد پيش نويس حاوی فهرستی از اقدامات اجرائی، و نه قول دادنی است، که لازم است پيونگ يانگ ظرف چند هفته عملی سازد. .

مذاکرات شش جانبه در باره برنامه اتمی کره شمالی در شرايطی از سرگرفته شد که پيونگ يانگ گفته بود حاضر است در باره گام های مقدماتی برای کنار گذاشتن تسليحات اتمی خود صحبت کند. با اينحال کيم کی کوان فرستاده کره شمالی به مذاکرات ميگويد هرگونه اقدام پيونگ يانگ منوط به اقدام واشنگتن در کنار گذاشتن سياستی است که وی آن را سياست خصمانه آمريکا عليه کره شمالی توصيف ميکند.

وٌو داوی ، معاون وزارت امورخارجه چين که جلسه مذاکرات را گشود گفت با توجه به مذاکرات دوجانبه ای که پس از آخرين دور مذاکرات شش جانبه در ماه دسامبر انجام گرفته است وی معتقد است تمامی طرفها با روحيه ای جديد و آماده برای پيشرفت به اين دور از مذاکرات آمده اند.

پيشتر، آقای هيل گفته بود وی اميدوار است کره شمالی مجددا به توافق سپتامبر سال گذشته پای بند شود که برپايه انصراف پيونگ يانگ از برنامه تسليحات اتمی در ازای مشوّق های سياسی و اقتصادی حاصل شده بود.

کره شمالی از يک سال پيش در واکنش به تحريم هائی مالی که آمريکا عليه پيونگ يانگ به اجرا گذاشت مذاکرات شش جانبه را تحريم کرده بود.

کره شمالی اواخر سال گذشته ، پس از انجام يک آزمايش اتمی اعلام کرد که به مذاکرات باز ميگردد.

کره شمالی ميگويد پيشرفت در مذاکرات مسلتزم لغو تحريم ها توسط واشنگتن است. اما آمريکا ميگويد تحريم ها ربطی به مذاکرات شش جانبه ندارد.

کره شمالی در ماه دسامبر با گرفتن اين وعده که در مورد تحريم های مالی نيز مذاکراتی جداگانه انجام گيرد به مذاکرات شش جانبه بازگشت. اما آن مذاکرات به نتايجی عمده منجر نشده است.

XS
SM
MD
LG