لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

پرزيدنت بوش: آمريکا با مردم ايران مشکلی ندارد


پرزيدنت بوش: آمريکا با مردم ايران مشکلی ندارد
پرزيدنت بوش: آمريکا با مردم ايران مشکلی ندارد

پرزیدنت جرج دبلیو بوش در اشاره‌ای به کوشش ایران برای دست ‌یابی به جنگ‌افزار اتمی و مداخله مخرّبانه در عراق، می‌گوید:
**** آمريکا با مردم ایران مشکلی ندارد، مشکل من با دولتی است که اقداماتش به منزوی شدن مردم خود و محروم ساختن آنها از جایگاه واقعی‌شان در جهان، منجر می‌شود.

اقدامات منزوی کننده دولت ایران درچگونگی رفتار با شهروندان خودش نیز نمودار بوده است. دو روشنفکر ایرانی اخیرأ از خروج از ایران برای سفری به آمريکا ممنوع شدند. هاشم آغاجری، استاد تاریخ در دانشگاه تربیت معلم در تهران، قرار بود در اوائل فوریه در باره دمکراسی و مذهب در موسسه تکنولوژی ماساچوست – ام آی تی – سخنرانی کند. و قرار بود عبدالله مؤمنی، یکی از رهبران مشهور و شناخته شده جنبش دانشجوئی در ایران، او را همراهی کند.

آغاجری، که در جنگ ایران و عراق شرکت کرد و معلول شد، در پی ایراد یک سخنرانی در سال ۲۰۰۲ به جرم ارتداد به مرگ محکوم شد. او درآن سخنرانی به هموطنان خود علیه پیروی کورکورانه از یک نگرش بنیاد گرایانه اسلام هشدار داد.

آغاجری، پیش از آن که دولت ایران او را زیر فشار بین‌المللی آزاد کند، تقریبأ دو سال زندانی بود. مؤمنی به دلیل سازمان دادن اعتراضات دانشجوئی و درخواست آزادی آغاجری، به پنج سال حبس تعلیقی محکوم شد.

اخیرأ نیز دولت ایران سه زن روزنامه نگار و وب لاگ نویس ایرانی را از سفر به خارج از کشور ممنوع ساخت.

آقای مؤمنی در مصاحبه‌ای با رادیو فردا گفت دولت ایران بر آن است روشنفکران و فعالان جامعه مدنی را در داخل جامعه منزوی سازد و ارتباط های آنها با جهان خارج را قطع کند.

به دلیل اقداماتی از این دست است که پرزیدنت بوش می‌گوید رژیم ایران موجب می‌شود مردم ایران گرفتار محرومیت شوند و رنج بکشند، و آنها را، علی رغم سنت و فرهنگ والایشان، از به کار بردن قابلیت کامل خود باز می‌دارد.

XS
SM
MD
LG