لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

درگيری بين سربازان لبنانی و اسرائيلی در منطقه مرزی بين اين دو کشور


شامگاه چهارشنبه درحاشيه مرزی اسرائيل و لبنان ميان نيروهای دو کشور مبادله آتش صورت گرفت.

اين نخستين درگيری جدی از زمان جنگ بين حزب الله لبنان و اسرائيل در تابستان گذشته است. تبادل آتش ميان نيروها هنگامی رخ داد که يک بولدوزر اسرائيلی از خط مرزی گذشت. اين رويداد نشانگر ميزان تنشی است که شش ماه پس از برقراری آتش بس در آن منطقه وجود دارد.

نيروهای اسرائيل به دنبال کشف چهار بمب درمرز لبنان در روز دوشنبه، دست به جستجو برای پيدا کردن مواد منفجره درطول مرزلبنان زده اند.

نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان رُخداد روز چهارشنبه را "حادثه جدی" تلقی کرده اند؛ گو اينکه انتظار نميرود که اين واقعه موجب شکستن آتش بس شود.

مقامات لبنانی ميگويند نيروهای اين کشور به روی بولدوزر اسرائيلی که از "خط آبی" عبور کرده بود و تا بيست متر در خاک لبنان پيشروی کرده بود آتش گشودند. "خط آبی" خطی است که بوسیله سازمان ملل در مرز جنوبی دو کشور علامت گذاری شده است. اين حادثه تلفاتی در بر نداشت.

دولت اسرائيل وقوع اين حادثه را تأييد کرد ولی عبور نيروهايش را از مرز لبنان تکذيب کرد. اسرائيل ميگويد نيروهای آن کشور در جستجوی وسايل انفجاری بوده اند که به زعم آنها بوسيله حزب الله کار گذاشته شده است.

حزب الله می گويد اخيرا هيچ بمبی را درنواحی مرزی کاشت نکرده است. مقامات حزب الله روزسه شنبه اظهار داشتند بمب های کشف شده پيش ازجنگ سال گذشته ميان اسرائيل و حزب الله کاشته شده بودند. اما مقامات اسرائيل می گويند معتقدند که بمب ها در روزهای اخير با استفاده از هوای مه آلود و بارانی کار گذاشته شده اند. اگرحزب الله درمورد کاشت مواد منفجره در روزهای اخيرمسئول شناخته شود، قرارداد آتش بس را که درماه اوت گذشته با ميانجيگری سازمان ملل متحد اعلام گرديد، نقض کرده است.

در همين حال نماينده دبير کل سازمان ملل در لبنان پس از ديدار با نخست وزير لبنان گفت: "يک حادثه خطرناک رخ داد؛ اما خوشبختانه نيروی "يونيفيل" با همکاری ارتش لبنان توانست اوضاع را آرام نگهدارد." در مرز اسرائيل و لبنان نزديک به پانزده هزار سرباز برای حفظ آتش بس ميان دو کشور مستقر شده اند.

XS
SM
MD
LG