لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

عمليات امنيتی در بغداد شروع شد


سربازان آمريکائی و عراقی عمليات امنيتی در بغداد را، که مدتی بود از آن صحبت ميشد، برای مقابله با حملاتی که در روزهای اخير صدها کشته بجا گذاشت، آغاز کرده اند.

ويليام کالدول ژنرال آمريکائی می گويد درحالی که نيروهای بيشتری وارد بغداد می شوند، عمليات سرکوبی گسترش خواهد يافت. طبق اين طرح، ۹۰ هزار سرباز عراقی و آمريکائی در عمليات بغداد شرکت دارند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز چهارشنبه در جريان توضيحاتی درکنگره آمريکا اظهارداشت عمليات بغداد، آخرين فرصت آمريکا برای شکست دادن شورشيان در پايتخت عراق نيست.

بنا به گزارشهای خبری از بغداد، سربازان آمريکائی و عراقی عمليات امنيتی را از محله سُنّی نشين ادهميه شروع کرده اند.

يک سخنگوی وزارت دفاع آمريکا گفت تقويت نيروها در بغداد تا ماه مه ادامه خواهد يافت.

در اين ميان ارتش آمريکا در عراق گزارشهای حاکی از سقوط يک هلی کوپتر ديگر آمريکائی را در شمال بغداد تائيد کرد .

خبرگزاريها به نقل از مقامات دفاعی آمريکا ميگويند هر هفت سرنشين اين هلی کوپترحمل و نقل تفنگداران دريائی کشته شده اند. تحقيقات در باره علت سقوط آغاز شده است.

يک گروه شورشی سُنّی مرتبط با القاعده در يک سايت اينترنتی مدعی سرنگون ساختن هلی کوپتر شده است.

شاهدان ميگويند اين هلی کوپتر در مزرعه ای در محله شيخ امير سقوط کرد و ديده اند که از آنجا دود بلند ميشده است.

ارتش آمريکا هفته گذشته تائيد کرد شورشيان چهار هلی کوپتر آمريکا را در هفته های اخير در جريان وقايعی مختلف سرنگون کرده اند که مرگ بيش از بيست سرباز و مقاطعه کار امنيتی را در پی داشته است.

در همين حال يک روزنامه آمريکائی ميگويد فرماندهان ارشد ارتش آمريکا به پرزيدنت بوش گفته اند استراتژی جديد او در مورد عراق اگر با کمک های بيشتر غيرنظامی برای بازسازی آن کشور همراه نشود احتمالا با شکست روبرو خواهد شد.

روزنامه نيويورک تايمز به نقل از منابع معرفی نشده دولتی ميگويد افسران ارشد ارتش ، از جمله اعضای ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا، هشدار داده اند که تقويت نظامی به تنهائی نمی تواند مشکلات عراق را حل و فصل کند.

استراتژی جديد پرزيدنت بوش مستلزم استقرار بيست و يک هزار سرباز جديد برای تحکيم امنيت در کنار تيم های غيرنظامی آمريکائی برای سرعت بخشيدن به بازسازی و تحولات سياسی است .

نيويورک تايمز ميگويد رهبران ارتش همچنين از اينکه وزارت امورخارجه آمريکا درخواست کرده است ارتش بيش از يک سوم از مشاعل جديد غير نظامی ضروری در برنامه جديد پرزيدنت بوش را فراهم کند نا خشنود است.

نوری المالکی نخست وزير عراق ديروز به فرماندهان نظامی خود دستور داده بود در تدارکات مربوط به عمليات سرکوبی مورد حمايت آمريکا برای تحکيم امنيت در بغداد تسريع کنند. قريب نود هزار سرباز، عراقی و آمريکائی، قرار است در خطرناک ترين محله های بغداد مستقر شوند که همه روز صحنه حملاتی فرقه ای است که موجب کشته شدن صدها غير نظامی در آن محله ها شده است.

ارتش آمريکا همچنين ميگويد نيروهای عراقی رهبر يک سلول شورشی را روز سه شنبه در نزديکی شهرک تاجی، در شمال بغداد دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG