لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

وزير دفاع آمريکا: ايالات متحده در انديشه حمله به ايران نیست


Roja Jinan ya Cîhanê li Dîyarbekirê
Roja Jinan ya Cîhanê li Dîyarbekirê

رابرت گیتز وزیر دفاع آمريکا می‌گوید ایالات متحده قصد دارد حضور نظامی نیرومندی را در خلیج فارس حفظ کند، اما در اندیشه حمله به ایران نیست:
**** رئیس جمهوری روشن ساخت، وزیر امور خارجه روشن ساخته است و خود من روشن ساخته ام که کسی چنین قصدی ندارد - ما جنگ با ایران را طرح ریزی نمی کنیم.

رابرت گیتز می گوید آنچه ما سعی داریم در عراق انجام دهیم مقابله با رفتاری است که ایرانی ها با سربازان ما دارند:
**** درگیری آنها در فعالیت ها، به ویژه در فراهم آوردن ابزار انفجاری که سربازان ما را می‌کشد.

گیتز می‌گوید اعزام دومین ناو هواپیمابر و گروه رزمی همراه با آن به خلیج فارس، به اشتباه این تصور را به وجود آورد که آمريکا قصد دارد به ایران حمله کند:
**** اما مقصود واقعی این است که به دوستانمان و نیز به دشمنان بالقوه خود در منطقه تاکید کنیم که آمريکا خلیج فارس و تمام منطقه، و ثبات آنرا، از جمله مصالح ملی و حیاتی خود تلقی می‌کند. و برای دهه ها، در دوره بسیاری از روسای جمهوری چنین بوده است. و ما فقط می‌خواهیم برای دوستانمان، به وِیژه، تاکید کنیم که آنها می‌توانند روی حضور ما و قدرت ما در منطقه خودشان، برای حفاظت از منافع آنها و منافع خودمان، حساب کنند.

استیفان هادلی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید بسیاری از همسایگان ایران نگران رفتار غیر سازنده و مخرب ایران در منطقه هستند:
**** آنها نسبت به آنچه ایران برای بی ثبات کردن دولت دمکرات و برگزیده سینیورا در لبنان انجام می‌دهد، احساس نگرانی می‌کنند. نگران آن هستند که ایران با آموزش افراد حماس و پشتیبانی از آنها، کار محمود عباس، رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی، را در کوشش برای یافتن راهی به منظور حرکت به سوی صلح، همراه با اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، دشوار می‌سازد.

هادلی گفت: و البته نگرانی هائی نیز در مورد یک ایران مجهز به سلاح اتمی در منطقه وجود دارد، زیرا اگر ایران فعلی بتواند موجب این همه اختلال شود، آنگاه نگرانی نسبت به یک ایران اتمی می‌تواند توجیه پذیر باشد.

XS
SM
MD
LG