لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

جناحهای مختلف سومالی در جهت برقراری مصالحه و آشتی گفتگوهائی را آغاز کردند


دولت انتقالی سومالی گفتگوهائی را در جهت برقراری مصالحه و آشتی ميان فرقه ها و جناحهای متعدد سومالی پس از ۱۶ سال جنگ داخلی آغاز کرد.

مقامات دولتی سومالی امروز دوشنبه برگزاری جلساتی را ميان رهبران مذهبی و سنتی سومالی در موگاديشو پايتخت اين کشور آغاز کردند که انتظار می رود يک هفته به طول انجامد. جلسات موگاديشو اندکی پس از آن کار خود را آغاز کرد که مردان مسلح ناشناس چند توپ خمپاره را به بندر موگاديشو شليک کردند.

مقامات مسئول می گويند گلوله های خمپاره بدون آن که آسيبی وارد آورند، در آب های دريا سقوط کردند. هنوز هيچ کس مسئوليت اين حمله را برعهده نگرفته است. از زمانی که دولت موقت سومالی با کمک نيروهای اتيوپی در ماه دسامبر گذشته شبه نظاميان اسلامگرا را به عقب راند، حمله امروز به بندر موگاديشو تازه ترين حمله به پايتخت سومالی به شمار می رود.

هنوز روشن نشده است آيا افرادی وابسته به جنگ سالاران و اسلامگرايان سومالی نيز برای شرکت در جلسات مصالحه و آشتی دعوت شده اند يا نه.

کشورهای غربی و سازمان ملل متحد از دولت سومالی خواسته اند در کوشش های خود برای صلح، تمامی فرقه ها و جناحهای کشور را شرکت دهد. عبداللهی يوسف رئيس جمهوری موقت سومالی به تازگی و در کنفرانس هفته گذشته سران اتحاديه آفريقا در اتيوپی با برگزاری جلساتی برای مصالحه و آشتی موافقت کرد.

ملس زناوی نخست وزير اتيوپی می گويد برای شناسائی جنگجويان اسلامی که در سومالی کشته شدند، از نزديک با آمريکا همکاری می کند. آقای زناوی در مصاحبه ای با روزنامه فايننشال تايمز چاپ لندن اظهار داشت ممکن است يک يا دو تن از اعضای مهم القاعده کشته شده باشند، اما اين گزارش در عين حال از زنده بودن ساير اعضای القاعده حکايت دارد.

آمريکا کوشش می کند عوامل القاعده را که به طراحی بمب گذاری های مرگبار سال ۱۹۹۸ دو سفارتخانه آمريکا در شرق آفريقا متهم هستند، تحت تعقيب قرار دهد.

XS
SM
MD
LG