لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۲

بان کی-مون: گروه چهارگانه صلح خاورميانه نگران خشونت های فتح وحماس است


بان کی-مون دبيرکل سازمان ملل متحد می گويد گروه چهارگانه بين المللی روند صلح خاورميانه عميقاً نسبت به خشونت های جاری ميان جناح های رقيب فلسطينی، فتح وحماس، نگران است.

آقای بان اين نظر را روز جمعه در پايان گفتگوهای ديپلمات های بلند پايه گروه چهارگانه، آمريکا، سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و روسيه در واشنگتن ابرازداشت. گروه چهارگانه کوشش های آمريکا را در زمينه
به گردش انداختن روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان طبق طرح صلح موسوم به نقشه راه، مورد استقبال قرار داد.

با اين حال رؤسای گروه چهارگانه نسبت به انجام گفتگوهای مستقيم با سوريه و گروه ستيزه جوی حاکم حماس با يکديگراختلاف نظر داشتند.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه اظهار داشت منزوی کردن هر طرف در جريان کوشش های مربوط به حل مناقشات اسرائيل و فلسطينيان و ساير مسائل خاورميانه، دارای نتايج زيانباری خواهد بود.

اما کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا با دفاع از نگرش و نظر آمريکا نسبت به سوريه اظهار داشت لزومی ندارد به دمشق گفته شود که دست به چه اقدامی بايد بزند تا نيروی تثبيت کننده ای در منطقه باشد.

آمريکا، حماس را يک گروه تروريستی تلقی می کند و در نظر دارد روند صلح را از طريق محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی و رهبرنهضت فتح به گردش اندازد.

در همين حال گروه چهارگانه از دولت فلسطينی تحت رهبری حماس خواسته است که خشونت را نفی کند، اسرائيل را به رسميت بشناسد و قرار دادهای پيشين با اسرائيل را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG