لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۷

ترديد قانونگزاران به گزارش اقتصادی احمدی نژاد


ترديد قانونگزاران به گزارش اقتصادی احمدی نژاد
ترديد قانونگزاران به گزارش اقتصادی احمدی نژاد
<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران اخیرا در پارلمان کشور تلاش کرد از سیاست های اقتصادی خود دفاع کند. او گفت : دولت قیمت های برخی از کالاها مانند نان، گاز ، آب و برق را کاملا کنترل کرده است. اظهارات آقای احمدی نژاد با تردید برخی از قانونگزاران روبرو شد. آنها حرف هایش را با با صدای بلند و با استناد به قیمت سرسام آور گوجه فرنگی قطع کردند.

در ایران آنچه سربه آسمان گذاشته است از قیمت گوجه فرنگی فراتر می رود. کارشناسان خارجی تخمین می زنند که نرخ تورم اینک سی درصد است. بهای اجاره و قیمت های خانه در تهران طی سال گذشته به شدت بالا رفته است. گزارش می رسد میزان بیکاری سی درصد است.

در کشوری که دارای دومین ذخایر بزرگ نفت و گاز در جهان است، کمبود بنزین چنان شدید است که دولت قصد دارد آنرا جیره بندی کند.

در ماه ژانویه، یکصد و پنجاه عضو پارلمان نامه ای را که ار سیاست های آقای احمدی نژاد انتقاد می کرد امضا کردند. آنها او را به هدر دادن در آمدهای نفتی ایران متهم ساختند.

آیت اله عظما حسینعلی منتظری، روحانی ناراضی ، در سخنانی که در مطبوعات منتشر شد، گفت : ما نفت و گاز فراوانی داریم، اما بیهوده خرج می کنیم و به مشکلات مردم خودمان و قیمت کالاهای اساسی که روز به روز بالا تر می رود فکر نمی کنیم.

افزون بر این، امریکا دسترسی ایران را به بازارهای مالی بین المللی محدود می سازد. نگرانی از کمک های مالی ایران به فعالیت های تروریستی و برنامه های اتمی و موشکی بالیستیک آن، عامل چنین اقدامی بوده است. چندین بانک اروپائی نیز به دلایل مشابه، فعالیت های خود را در ایران محدود کرده اند.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش می گوید دولت تهران ایران را به زیان مردم منزوی می کند: **** ما با مردم ایران سر مجادله نداریم. در حقیقت، ما می خواهیم آنها شکوفا شوند و اقتصادی نیرومند داشته باشند. و ما می خواهیم مادران ایرانی قادر باشند فرزندان خود را در یک جامعه امیدوار بزرگ کنند.

آقای بوش می گوید: مشکل ما با دولتی است که اقدامات آن به منزوی ساختن مردمش منجر می شود و آنها را از جایگاه واقعی خود در جهان محروم می کند.

XS
SM
MD
LG