لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

خرابکاری ايران و سوريه در لبنان


<!-- IMAGE -->


" hspace=2 src="/persian/images/ap_lebanon_conference_wrap_25jan07_eng_1951.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>پرزیدنت بوش در یک بیانیه کتبی گفت: در حالی که دوستان لبنان می خواهند به دولت لبنان در ساختن یک کشور آزاد، حاکم بر خود و غنی کمک کنند، سوریه، ایران و حزب اله برای بی ثبات ساختن جامعه لبنان کار می کنند. او گفت آمریکا به حمایت از دولت لبنان، در حالی که در تلاش است یک آینده صلح آمیز و پر بار برای تمام مردم کشور به وجود آورد، ادامه خواهد داد.

آقای بوش زدوخوردهای اخیر بین طرفداران فواد سینیورا نخست وزیر لبنان و هواداران گروه تروریستی حزب اله را ، که چندین کشته و بیش از یکصد مجروح بر جا گذاشت، محکوم کرد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت خشونت در لبنان، کوشش حزب اله و متحدان آن است که می خواهند توجه جهانی را از این واقعیت که حزب اله جنگ با یک کشور دیگر منطقه را ،که برای مردم لبنان بسیار گران تمام شد، آغاز کرد، منحرف کنند.

مک کورمک گفت : حزب اله و حامیان آن همچنین می خواهند مانع از آن شوند دولت سینیورا در باره قتل رفیق حریری نخست وزیر لبنان در فوریه۲۰۰۵ تحقیق کند: **** در لبنان و در خارج از آن کسانی هستند که نمی خواهند تحقیقات پیش برود. و این دلیل دیگری بر تظاهراتی است که در خیابان های بیروت می بینید. بنا بر این، کاری که ما فکر می کنیم می توانیم انجام دهیم این است که نیروهای بین المللی را برای حمایت از این دولت و کار درستی که از جانب مردم لبنان انجام می دهد، بسیح کنیم.

در تحقیقات سازمان ملل متحد در مورد ترور حریری معلوم شد که سرویس های اطلاعاتی سوریه احتمالا دخالت داشتند. حدود ۴۰ کشور اعانه دهنده تعهد کرده اند بیش از ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به بازسازی لبنان کمک کنند.

پرزیدنت بوش گفت او از کنگره امریکا درخواست خواهد کرد ۷۷۰ میلیون دلار دیگر برای کمک به کوشش های باز سازی در آن کشور تصویب کند.

آقای بوش گفت این اقدام نماد نیرومندی از حمایت مردم امریکا از لبنان و تعهد آنها به آینده آن است.

XS
SM
MD
LG