لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

هشدار مقام ارشد آمريکا: دولت ايران کمک به شورشيان عراق را متوقف کند


يک مقام ارشد آمريکا به دولت ايران هشدار داد ياری رسانی به شورشيان عراق را که از طريق کمک های تسليحاتی و تکنولوژی انجام ميدهد، متوقف کند.

نيکلاس برنز معاون وزارت امور خارجه آمريکا گفت نيروهای آمريکائی چند ايرانی را به ظن اينکه «تکنولوژی بسيار پيچيده مواد منفجره را در اختيار گروههای شورشی شيعه در عراق گذاشته اند،» بازداشت کرده اند.

ديپلومات آمريکائی اين نظرات را در مصاحبه ای با راديو «اِن پی آر» که قرار است کمی ديرتر همين امروز، پنجشنبه، در آمريکا پخش شود، اظهار کرد.

آقای برنز وضعيت را خيلی جدی توصيف کرد و گفت "پيام از سوی آمريکا اين است که ايران بايستی دست بکشد و متوقف کند."

وی گفت دو سال است که آمريکا مداخله ايران را زير نظر داشته است و شواهد بيشتری از ياری رسانی رژيم ايران به گروه های شيعه در جنوب عراق، کشف کرده است. وی اضافه کرد که آنها هم اکنون عملياتی را در «سراسر کشور» و از جمله در منطقه بغداد، آغاز کرده اند.

دولت بوش مکرراً عليه برافروختن آتش خشونت ها در عراق هشدار داده است و نيروهای آمريکائی در يورش های اخير، چند مقام ايرانی را دستگير کرده اند.

پرزيدنت بوش در مصاحبه هائی با رسانه های آمريکائی در اوائل اين هفته گفت که آمريکا در صورتيکه ايران فعاليت های نظامی خود را افزايش دهد، «واکنش قاطعی» نشان خواهد داد. در عين حال وی گفت که واشنگتن قصد تجاوز به ايران را ندارد.

XS
SM
MD
LG