لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

آلمان رئيس اتحاديه اروپا اقدام ايران در اعدام چهار مرد عرب را تقبيح و محکوم کرد


آلمان که اکنون رئيس ادواری اتحاديه اروپاست، اقدام ايران در اعدام چهار مرد عربی را که برای حملات تروريستی مرگبار عليه غيرنظاميان مجرم و محکوم شناخته شده بودند، تقبيح و محکوم کرده است.

آلمان امروز اعلاميه ای صادر کرد که مراتب تاسف اتحاديه بيست و هفت کشوری اروپا را از اعدام های بيست و چهارم ژانويه ابراز ميکند ، و اعتبار محاکمه ای را که به صدور احکام مجازات های اعدام منجر شد زير سئوال می برد.

محکوم شدگان جزو يک گروه بزرگتر عرب بودند که به داشتن ارتباط در يک رشته بمب گذاريهائی که از سال۲۰۰۵ در اهواز شروع شد متهم شده اند.

اعلاميه آلمان از تهران ميخواهد که اعدام سه مرد ديگر محکوم به مرگ را متوقف کند و به آنان فرصت بدهد از محاکمه ای منصفانه و شفاف برخوردار شوند.

گروه حقوق بشری Human Rights Watch نيز که مقرّ آن در نيويورک است از ايران خواسته است ضمن لغو احکام اعدام اعراب متهم به جدائی طلبی، به آنان فرصت بدهد از محاکمه ای منصفانه برخوردار شوند. اين گروه حقوق بشری بارها ايران را برای سرکوبی حقوق اقليت های قومی ، از جمله آذری ها، کردها ، عرب ها و ديگران مورد انتقاد قرار داده است.

آمريکا روز چهارشنبه در مورد منع تدريس زبان آذری در مدارس و آزار و ايذای مدافعان حقوق فرهنگی آذری در ايران ابراز نگرانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG