لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۹

۲۰۰۶  مرگبارترين سال و عراق مرگبارترين کشور برای خبرنگاران بود


يک گروه بين المللی مدافع گردش آزاد اطلاعات و اخبار سال ۲۰۰۶ را مرگبارترين سال برای روزنامه نگاران و کارکنان وسائل ارتباط جمعی در بيش از يک دهه گذشته و سالی ميداند ، که شاهد کشته شدن دست کم صد و ده نفر از آنان حين انجام وظيفه بود.

گروه خبرنگاران بدون مرز که مقر آن در پاريس است در گزارش سالانه خود عراق را مرگبار ترين کشور برای خبرنگاران معرفی کرده است و ميگويد در سال گذشته شصت و پنج نفر از آنان در عراق کشته شدند.

خبرنگاران بدون مرز همچنين ميگويد آنا پوليتکوسکايا، خبرنگار روس، بيستمين خبرنگاری بود که از آغاز دوران رياست جمهوری ولاديمير پوتين در سال ۲۰۰۰ در روسيه کشته شده اند.

اين گروه همچنين ميگويد صدها روزنامه نگار و خبرنگار در سال گذشته در چين، کوبا، و بسياری از مناطق آفريقا توقيف يا بازداشت شدند.

خبرنگاران بدون مرز همچنين از کشورهای دموکراتيک در جهان برای کوتاهی و قصور در دفاعی قوی و قاطع از روزنامه نگاران و خبرنگارانی که در سال گذشته در جريان جنجال چاپ کاريکاتورهائی از پيامبر اسلام در روزنامه های دانمارک تهديد و يا بازداشت شدند انتقاد کرده است.

اين گروه آمريکا را برای توقيف يک خبرنگار شبکه تلويزيونی ماهواره ای الجزيره در بازداشتگاه ويژه تروريست ها در پايگاه دريائی گوانتاناموی کوبا زير ذره بين گذاشته است. خبرنگاران بدون مرز همچنين به توقيف خبرنگارانی در آمريکا اشاره ميکند که حاضر نشده اند منبع خبر خود را فاش کنند.

XS
SM
MD
LG