لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

شيمون پرز: تا حماس اسرائيل را به رسميت نشناسد مذاکره مستقيم در کار نخواهد بود


شيمون پرز معاون نخست وزيراسرائيل می گويد تا زمانی که رهبران دولت فلسطينی تحت رهبری حماس اسرائيل را به رسميت نشناخته اند، اسرائيل مذاکرات مستقيمی با دولت حماس به عمل نخواهد آورد.

آقای پرز اين نظر را روزسه شنبه در دوحه پايتخت قطردرپايان گفتگوهای خود با شيخ حمد بن خليفه آل ثانی اميرقطرابرازداشت.

آقای پرز می گويد اميرقطرازاسرائيل خواسته است که دولت تحت رهبری حماس را به رسميت بشناسد و باب مذاکره با آن را بازکند. اما آقای پرزاظهار داشته است مادام که حماس حاضربه تبعيت از قراردادهای سابق ميان اسرائيل وفلسطينيان نيست وحق موجوديت اسرائيل را نمی پذيرد، انجام مذاکرات صلح با فلسطينيان همچنان غيرممکن خواهد بود.

معاون نخست وزيراسرائيل بالاترين مقام اسرائيلی است که پس ازمتجاوز از ۱۰ سال از منطقه خليج فارس ديدارمی کند. وی برای يک بازديد دو روزه به قطر رفته است.

به نظرمی رسد با وجودکشته شدن يک ستيزه جوی وابسته به گروه حاکم حماس، آتش بس اعلام شده ميان جناح های رقيب فلسطينی همچنان ادامه دارد.

از سوی ديگر، مقامات حماس، جناح رقيب فتح را مسئول کشته شدن يکی ازاعضای گروه خود در شهر خان يونس دانسته اند.

هردوگروه پس ازپنج روزتجديد زد وخوردهای ميان خود که بيش از ۳۰ نفر را به هلاکت رسانيد، شامگاه روزدوشنبه با اعلام آتش بس توافق کردند. قراردادهای پيشين آتش بس بين اين دوجناح فلسطينی پی درپی نقض می گرديد.

درمصر، محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی ورهبرنهضت فتح که برای گفتگو با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصربه قاهره رفته بود، روزسه شنبه خواستارآن گرديد که يک نيروی شبه نظامی بزرگ وابسته به حماس موسوم به «نيروی اجرائی» برچيده شود.

آقای عباس همچنين بمب گذاری انتحاری فلسطينی را درشهر ايلات اسرائيل در روزدوشنبه که باعث کشته شدن سه اسرائيلی شد، محکوم کرد. اسرائيل می گويد بمب گذارکه يک فلسطينی ساکن نوارغزه بود، ازمصر وارد ايلات شده بود.

XS
SM
MD
LG