لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

آمريکا: اسرائيل احتمالأ شرايط قرارداد تسليحاتی را نقض کرده است


وزارت امور خارجه آمريکا می‌گويد اسرائيل با اقدام خود در مورد استفاده ازبمب های خوشه ای در جريان جنگ اخیر با حزب‌الله، احتمالا قراردادهای تسليحاتی آمريکا را نقض کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گزارش يافته های مقدماتی دولت آمريکا را در ارتباط با محدوديت های صادراتی بمب های خوشه‌ای، امروز منتشر ساخت. سخنگو افزود اين گزارش در اختيار کنگره آمريکا قرار گرفته است تا قانونگذاران اتخاذ هرگونه اقدام ديگری را مورد توجه قرار دهند.

سازمان ملل متحد و گروه های حقوق بشر اسرائيل را به خاطر پرتاب مواد منفجره به محلات لبنانی در جريان جنگ خود با چريک های حزب‌الله در ماه اوت سال گذشته، محکوم ساخته‌اند. سازمان ملل متحد می‌گويد دست کم ۳۵۰ هزار بمب کوچک خوشه ای منفجر نشده همچنان در جنوب لبنان وجود دارد.

اسرائيل از اقدام خود در پرتاب مهمات خوشه ای دفاع کرده است و می‌گويد ستيزه جويان هنگامی که دست به شليک راکت به شهرهای اسرائيل می زدند، افراد غيرنظامی را به عنوان سپرهای انسانی مورد استفاده قرار می‌دادند. اسرائيل همچنين می‌گويد نسبت به حملات قريب‌الوقوع نظامی، همواره به غير نظاميان هشدار می‌داد.

بمب های خوشه ای، صدها و حتی هزاران ماده منفجر شونده کوچک را به اطراف پرتاب می‌کنند که در فضای گسترده ای پخش می‌شوند. بسياری از اين بمب های کوچک بر اثر اصابت به هدف خود منفجر نمی‌شوند ومی‌توانند سال ها بعد، افراد را معلول و ناقص‌العضو کنند و يا از پای درآورند.

چندين کشور پيشنهاد کرده‌اند که اين نوع اسلحه مشمول يک ممنوعيت بين‌المللی قرار گيرد. اما در جريان کنفرانس ماه نوامبر سال گذشته در نروژ ، کشورهای آمريکا، استراليا، بريتانيا، چين، هند، ژاپن، پاکستان و روسيه پيشنهاد مذاکره در اين مورد را رد کردند.

آمريکا سابقأ نيز اقداماتی عليه اسرائيل به علت استفاده از بمب های خوشه‌ای بعمل آورده بود. آمريکا در سال ۱۹۸۲ و هنگامی که مقامات آمريکائی کشف کردند که اسرائيل اقدام به استفاده از بمب های خوشه‌ای در مناطق غيرنظامی در لبنان و بيروت می‌کرده است، صادرات اين سلاح را به اسرائيل به حال تعليق درآورد. اين تعليق درسال ۱۹۸۸ لغو گرديد.

XS
SM
MD
LG