لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۵

اتحاديه آفريقا غنا را بعنوان رئيس جديد اتحاديه انتخاب کرد


کشورهای عضو اتحاديه آفريقا، غنا را به عنوان رئيس جديد اتحاديه آفريقا انتخاب کردند و کانديداتوری سودان را به علت خشونت های جاری در منطقه دارفور رد کردند.

آلفا عمرکوناره، يک مقام بلندپايه اتحاديه آفريقا، امروز به خبرنگاران اظهار داشت جان کوفور John Kufuor رئيس جمهوری غنا به اتفاق آرا به عنوان رئيس جديد اتحاديه آفريقا انتخاب شد. اين تصميم در جريان اجلاس امروز سران اتحاديه آفريقا در آديس آبابا و به دنبال سخنرانی آقای کوناره اتخاذ گرديد که طی آن از سودان خواست بمباران های هوائی دارفور را متوقف سازد.

متعاقبأ بان کی- مون دبير کل سازمان ملل متحد با عمر البشير رئيس جمهوری سودان ديدار کرد. آقای بان طی بيانيه ای از رئيس جمهوری سودان خواست عمليات خصومت آميز در دارفور را متوقف سازد و برای دسترسی گروه های امداد و خدمات انسانی به منطقه دارفور، تسهيلاتی فراهم آورد.

اين دومين سال پياپی است که رياست سودان بر اتحاديه آفريقا به خاطر بحران دارفور رد می شود. لام آکول وزير امور خارجه سودان اظهار داشت خرطوم برای حفظ وحدت در اتحاديه آفريقا، داوطلبانه از پست رياست انصراف داد.

گروه های حقوق بشر سودان را متهم می کنند که اجازه می دهد که خشونت در ابعاد وسيعی در دارفور ادامه يابد و يا خود مرتکب خشونت می شود. شورشيان دارفور چهار سال پيش عليه دولت خرطوم قيام کردند.

در جريان نبردهای جاری در دارفور، تاکنون حدود ۲۰۰ هزار نفر جان خود را ازدست داده اند و بيش از دو ميليون نفر آواره و بی خانمان شده اند.

سودان با قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد که خواستار استقرار بيش از ۲۰ هزار تن از سپاهيان حافظ صلح در دارفور شده است، به مخالفت برخاسته است. نيروی هفت هزار نفری وابسته به اتحاديه آفريقا تاکنون موفق به متوقف ساختن خشونت های فزاينده دارفور نشده است.

XS
SM
MD
LG