لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

در پنجمين روز زد وخوردها بين حماس و فتح پنج تن کشته شدند


مردان مسلح وابسته به گروه های رقيب فلسطينی برای پنجمين روز پياپی يکديگر را در نوار غزه مورد حمله قرار دادند. مقامات فلسطينی می گويند در جريان زد وخوردهای امروز ميان هواداران گروه حماس و نهضت فتح، پنج نفر کشته شدند.

از زمان آغاز اين زد وخوردها در شامگاه روز پنجشنبه گذشته، تاکنون بيش از ۳۰ نفر، ازجمله چند کودک، جان خود را از دست داده‌اند. برخی از شديدترين مراحل زد وخورد، در بخشی از شهر غزه روی داده است که مناطقی پر سکنه و مملو از جمعيت است. در جريان زد وخوردهای امروز، فروشگاهها تعطيل بودند و مردم از بيم اصابت گلوله، از خانه های خود خارج نشدند.

ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی اين زد و خوردها را "شرم آور" خواند و روز يکشنبه پيشنهاد کرد ميزبانی کنفرانسی را در شهر مکه با شرکت رهبران حماس و فتح برای پايان دادن به خشونت های جاری برعهده بگيرد. هر دو طرف اين پيشنهاد را پذيرفته اند، اما هنوز تاريخی برای تشکيل کنفرانس اعلام نشده است.

زد وخوردهای جناحی ميان فلسطينيان روز يکشنبه در کرانه باختری رود اردن گسترش يافت. اين هنگامی بود که جنگجويان وابسته به نهضت فتح ساختمان وزارت آموزش را در شهر نابلوس که تحت کنترل حماس قرار دارد، زير آتش قرار دادند.

در همين حال، ستيزه جويان وابسته به هر دو گروه امروز، دوشنبه، در نوار غزه و کرانه باختری رود اردن به عنوان عمل متقابل، دست به ربودن اعضای وابسته به گروه ديگر زدند. از زمان پيروزی گروه حماس در برابر نهضت فتح در انتخابات پارلمانی فلسطينيان در ماه ژانويه سال گذشته، خشونت های ميان اين دو جناح فلسطينی وارد مرگبارترين مراحل خود شده است.

حماس و فتح، هر دو يکديگر را به تحريک خشونت متهم می کنند. اين خشونت ها کوشش های مربوط به تشکيل يک دولت وحدت ملی فلسطينی را مختل ساخته و بی نتيجه گذارده است.

XS
SM
MD
LG