لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۵

اولين بمبگذاری انتحاری در داخل خاک اسرائيل در هشت ماه اخير


پليس اسرائيل می گويد يک بمب گذار انتحاری سه نفر را درشهر تفريحی ايلات در دريای سرخ ازپای درآورد. اين بمب گذاری نخستين حمله در نوع خود در داخل خاک اسرائيل در ظرف مدتی بيش از هشت ماه و نخستين حمله در شهری واقع در اقصی نقطه جنوب اسرائيل به شمار می رود.

دو گروه ستيزه جوی فلسطينی مسئوليت مشترک اين حمله را که امروز، دوشنبه، در يک نانوائی در يک منطقه مسکونی شهرايلات روی داد، برعهده گرفته اند. هر دو گروه مسئول حمله، يعنی جهاد اسلامی و تيپ های شهيدان الاقصی ، به نهضت فتح متعلق به محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی وابستگی دارند.

به گفته اين دو گروه، بمب گذار که جوان ۲۱ ساله ای از غزه بود، از اردن در نزديکی ايلات به اسرائيل نفوذ کرده بود. اردن اين موضوع که بمب گذار از خاک اردن وارد اسرائيل شده بود را تکذيب کرد و اعلام داشت که وی از مصر به اسرائيل رفته بود.

مسئولان دو گروه می گويند هدف از بمب گذاری اين است که به فلسطينيان نشان داده شود که به جای حمله به يکديگر، بايد اسرائيل را مورد حمله قرار دهند. اعضای ارشد نهضت فتح اين حمله را محکوم کردند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل اظهار داشت کشور متبوع وی تروريست ها را بدون هيچ گونه وقفه ای مورد تعقيب قرار خواهد داد. کاخ سفيد اين حمله را قويا محکوم ساخت.

شهر ايلات در جريان قيام يا انتفاضه شش ساله فلسطينيان، به دور از خشونت های جاری باقی مانده بود. اين شهر تفريحی واقع در دريای سرخ که دروازه ورود به صحرای سينا به شمار می رود، مورد علاقه توريست های اسرائيلی و بين المللی قرار دارد.

پليس اسرائيل می گويد مقامات مسئول نسبت به احتمال وقوع حملات بيشتری در ايلات، در کمال هوشياری و مراقبت به سر می برند.

آخرين حمله انتحاری که در داخل خاک اسرائيل روی داد، در ماه آوريل گذشته در تل آويو بود که در جريان آن يک ستيزه جوی فلسطينی ۹ نفر را از پای درآورد.

XS
SM
MD
LG