لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

کشف نخستين مورد شيوع ويروس H5N1 در سال جديد در روسيه


مقامات روسيه کشف نخستين موارد شيوع ويروس مرگبار H5N1 آنفلوآنزای مرغی را در روسيه در سال جديد گزارش کردند. مقامات سازمان بهداشت جانوران و نباتات روسيه امروز، دوشنبه، اعلام داشتند ماموران مسئول موفق شدند که ويروس اين بيماری را در پرندگان مرده سه مزرعه در منطقه کراسنودار Krasnodar در جنوب روسيه کشف کنند.

مقامات روسيه اقداماتی را که برای جلوگيری از شيوع بيشتر اين بيماری بعمل آمده است، اعلام داشتند. روسيه سال گذشته شيوع ويروس مرگبار H5N1 را در بيش از ۹۰ نقطه از خاک کشور گزارش کرده بود.

در همين حال مقامات مجارستان امروز، دوشنبه، از کشتار بيش از ۹ هزار غاز در مزرعه ای در جنوب خاوری مجارستان که به تازگی سر از تخم در آورده بودند، خبر دادند. علت کشتار غازها، حدس و گمان و سوء ظن نسبت به سرايت ويروس به اين مزرعه بوده است.

غازها در مزرعه ای در يکی از روستاهای منطقه ديده شدند که هفته گذشته ويروس H5N1 در آن کشف شده بود. ماموران هفته گذشته نيز حدود سه هزار غاز را در منطقه مکشوفه معدوم کردند. از ماه اوت سال گذشته تاکنون، اين نخستين مورد کشف ويروس H5N1 در يکی از کشورهای عضو اتحاديه اروپا به شمار می رود.

آنفلوآنزای مرغی از سال ۲۰۰۳ تا به امروز، بيش از ۱۶۰ نفر را در سراسر جهان به هلاکت رسانيده است. بيشتر اين تلفات در آسيا روی داده است.

XS
SM
MD
LG