لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

سفير ايران در عراق: ايران بزودی يک شعبه بانک ملی در بغداد تأسيس ميکند


سفير ايران در عراق گفت دولت ايران ميخواهد پيوستگی های نظامی و اقتصادی خود با عراق را بطور وسيع گسترش دهد.

در مصاحبه ای با روزنامه نيويورک تايمز که امروز، دوشنبه، منتشر شده است حسن کاظمی قمی ميگويد ايران آماده است آموزش، تجهيزات، و مشاورت را برای نيروهای عراقی جهت کمک به آنچه وی «جنگ امنيتی» خواند، فراهم کند. وی همچنين گفت ايران آماده است مسؤليت عمده ای را برای بازسازی عراق، به عهده گيرد.

آقای قمی گفت ايران بزودی يک بانک ملی را در پايتخت عراق، تأسيس خواهد کرد. روزنامه نيويورک تايمز به نقل از حسين العذری که يک مقام بانکی عراق است ميگويد ايران جواز باز کردن يک بانک جديد را که اولين وام دهنده با مالکيت خارجی در عراق خواهد بود، دريافت کرده است.

واشنگتن رژيم تهران را به مداخله در امور عراق متهم کرده است و به نيروهای آمريکائی اختيار داده است بر عليه ايرانيانی که درگير در عملياتی باشند که خصمانه تلقی شوند، وارد عمل شود.

دراين مصاحبه آقای قمی اذعان کرده است که دو ايرانی بازداشت شده توسط نيروهای آمريکائی در بغداد در ماه گذشته، همانطور که ارتش آمريکا مدعی شده بود، مقامات امنيتی دولت ايران بوده اند.

با اين حال آقای قمی اتهامات آمريکا را مبنی بر اينکه مقامات ايرانی در طراحی حملات عليه نيروهای آمريکائی درگير بوده اند، تکذيب کرده است.

در همين حال، بگفته مقامات عراقی نيروهای آمريکا و عراق حدود ۲۰۰ ستيزه گر را در نبردی يک روزه در اوايل يکشنبه در نزدیکی شهر مقدس نجف کشتند. ارتش آمريکا ميگويد در پی سقوط يک هليکوپتر در این عملیات جنگی دو سرباز آمريکايی کشته شدند.

مقامات عراقی ميگویند امروز حداقل ۳ کارمند امور امنيتی در درگيريها کشته و حدود ۳۰ تن زخمی شدند. بیش از ۱۰ مرد مسلح دستگير و تعداد زیادی فرار کردند. در همين حال، امروز، در يک رشته بمبگذاری در بغداد، ۵ نفر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG