لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

نيروهای آمريکائی و عراقی در نبردی در نجف ٣٠٠ شبه نظامی را به هلاکت رساندند


نيروهای آمريکائی و عراقی بيش از ٣٠٠ شبه نظامی را در يک نبرد يکروزه در نجف، شهر مقدس شيعيان، به هلاکت رساندند

مقامات ميگويند نيروهای عراقی پوشش هوائی آمريکا را برای پشتيبانی از يورش خود عليه صدها مرد مسلح که بسيار سازمان يافته بودند، تقاضا کردند.

ارتش آمريکا ميگويد دو سرباز آمريکائی در اثر سانحه سقوط هليکوپتر جان سپردند.، ولی جزئياتی از اين نبرد را اعلام نکرده است.

مقامات عراقی روز دوشنبه اعلام کردند که سه مأمور امنيتی عراقی در اين عمليات کشته شدند و سی نفر مجروح شدند و دشتکم سيزده ستيزه جو دستگير شدند. مقامات عراقی ميگويند سربازان در نجف با حمايت هلی کوپترهای آمريکا با شورشيانی سُنّی، که حمله به وعاظ شيعه را در جريان مراسم عاشورا تدارک ديده بودند، جنگنيدند.

پليس عراق روز يکشنبه اعلام کرد در يک رشته بمب گذاری و تيراندازی در بغداد، دست کم پانزده نفر، از جمله يک مقام ارشد دولتی شيعه کشته شده اند.

پليس ميگويد افرادی مسلّح با حمله به اتوموبيل حامل عادل عبدالمحسين علامی مدير کل وزارت صنايع عراق ، او و دخترش را، همراه با راننده و محافظ شان کشتند.

روز يکشنبه همچنين دست کم چهار دختربچه دبستانی در شليک های خمپاره به مدرسه آنها که در يک محله سُنّی نشين قرار دارد کشته شدند.

حملات بمبی در چند محله بغداد نيز دست کم هفت کشته بجا گذاشت .

انفجار بمبی که در اتوموبيل کارگذاشته شده بود و دست کم چهار نفر را در شهرک صدر کشت، که اکثريت سکنه آن را شيعيان افراطی تشکيل ميدهند، از جمله اين حملات بمبی بود.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن سه سرباز ديگر آمريکائی در عراق خبر داده است و ميگويد دو نفر از آنها روز شنبه در انفجار بمب های جاده ای در بغداد کشته شدند.

ارتش آمريکا روز شنبه از کشته شدن هفت سرباز ديگر در انفجار بمب های جاده ای در دو روز ماقبل آن خبر داده بود.

ارتش آمريکا در اعلاميه ای از دستگيری بيست و يک مظنون تروريست در نقاط مختلف عراق خبر داده است.

در کربلا، استقرار هزاران سرباز و پليس در اطراف شهر بمنظور تامين امنيت برای زائران شيعه ای که اين هفته در مراسم عاشورا شرکت ميکنند، جريان دارد.

عقيل الغزالی فرماندار کربلا ميگويد نيروهای عراقی همچنين برای جلوگيری از وارد شدن اتوموبيل های بمب گذاری شده به داخل شهر، شروع به ايجاد راه بندان کرده اند.

ديروز انفجار بمب هائی که در دواتوموبيل کارگذاشته شده بود دست کم سيزده نفر را در بازارچه يک محله شيعه نشين در شرق بغداد کشت.

در همين حال ارتش آمريکا از کشته شدن چهارده شبه نظامی در يک حمله هوائی صبح ديروز در حومه بغوبه خبرداده است.

مقامات عراقی ميگويند حملات عليه محله های شيعه نشين در پی اعلام برنامه نوری المالکی نخست وزير عراق برای سرکوبی شبه نظاميان شدت گرفته است.

آقای مالکی در باره اين برنامه روز شنبه تلفنی با پرزيدنت بوش صحبت کرد، اما جزئيات آن اعلام نشده است.

XS
SM
MD
LG