لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

بوش و گيتز هردو ميگويند تعقيب عُمّال تهران به خارج از مرزهای عراق کشيده نميشود


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد سياستی جديد برای هدف گرفتن عُمال دولت ايران در عراق ، که روزنامه واشنگتن پست ديروز گزارش داده بود، تدوين نشده است.

آقای گيتس گفت نيروهای آمريکائی هر جنگجوی خارجی را که سعی به کشتن آنها داشته باشد هدف ميگيرند.

روزنامه واشنگتن پست ميگويد دولت بوش ارتش آمريکا را در کشتن يا دستگيری عُمّال دولت ايران در داخل خاک عراق، در چارچوب استراتژی تضعيف نفوذ تهران، مجاز دانسته است.

واشنگتن پست ميگويد اين اقدام تغييری در سياست موسوم به توقيف و ترخيص است که با هدف اجتناب از تشديد درگيری با ايران اما ترساندن عُمّال دولت ايران تدوين شده بود.

وزير دفاع آمريکا گفت گزارش واشنگتن پست حاوی چندين اشتباه است.

در همين حال پرزيدنت پوش در پاسخ به سئوالی در باره گزارش واشنگتن پست گفت سياست آمريکا حراست از نيروهای آمريکائی در عراق است.

رئيس جمهوری و وزير دفاع آمريکا هردو گفتند رويکرد آمريکا به فعاليت های عُمّال تهران در عراق به تعميم جنگ به آن سوی مرز عراق منجر نخواهد شد.

مقامات آمريکائی ميگويند مدرکی ندارند که حاکی از حمله مستقيم عُمّال دولت ايران به سربازان آمريکائی در عراق باشد. اما ميگويند اين عاملان تعليم و حمايت های تدارکاتی را برای شورشيان عراقی فراهم ميکنند.

نيروهای آمريکائی کماکان پنج ايرانی را که دو هفته پيش در حمله ای در شهر شمالی اربيل به ظنّ حمايت از خشونت دستگير کردند، در توقيف دارند.

XS
SM
MD
LG