لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۰

پيونگ يانگ کمک به تهران برای نخستين آزمايش اتمی زيرزمينی را تکذيب کرد


کره شمالی اتهامات منعکس در وسائل ارتباط جمعی غرب در باره کمک پنهانی آن کشور به ايران برای برخورداری از قابليت تسليحاتی اتمی را رد کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی امروز يک اعلاميه وزارت امورخارجه آن کشور را پخش کرد که اتهامات نقل شده در روزنامه انگليسی ديلی تلگراف را تکذيب ميکند. اين اعلاميه، اتهامات را دروغ محض و جعلی خوانده است.

ديلی تلگراف روز چهارشنبه، اظهارات يک مقام معرفی نشده وزارت دفاع بريتانيا را نقل کرد که گفته است کره شمالی به ايران برای آماده شدن در انجام نخستين آژمايش اتمی زيرزمينی خود، که احتمالا تا قبل از پايان سال جاری خواهدبود، کمک ميکند.

کره شمالی ميگويد به وظيفه خود به عنوان يک کشور مسئول اتمی در مورد جلوگيری از گسترش تسليحات اتمی ادامه ميدهد. کره شمالی شمالی در سال ۲۰۰۳ از پيمان منع گسترش تسليحات اتمی بيرون رفت.

جامعه بين المللی کره شمالی و ايران را برای کنار گذاشتن برنامه های تسليحات اتمی زير فشار گذاشته است.

تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

واشنگتن ميگويد پيونگ يانگ به تهران موشک فروخته است.

پيونگ يانگ علنا تصديق کرده است که که در برنامه تسليحاتی اش از پلوتونيوم استفاده ميکند، حال آنکه برنامه تهران متکی به استفاده از اورانيوم است.

تهران ميگويد حق دارد برای توليد برق قابليت اتمی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی هفته گذشته يک هيات از وزارت امورخارجه ايران پس از ملاقات با مقامات ارشد کره شمالی موافقتنامه سه ساله ای را برای مبادلات علمی مشخصص نشده ای امضاء کرده است.

XS
SM
MD
LG