لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

واشنگتن صحنه تظاهرات معترضين  و حاميان جنگ عراق


دهها هزار معترض با جمع شدن در بلوار بزرگ و ملی واشنگتن خواستار فراخوانی نيروهای آمريکائی از عراق شده اند.

گروههائی از سربازان سابق، خانواده های نظاميان ، قانونگزاران و ستاره های هاليوود در تظاهرات ديروز که با راه پيمائی به سوی کنگره آمريکا همراه بود، شرکت داشتند.

تشکيلات موسوم به اتحاد برای صلح و عدالت که برگزار کننده تظاهرات بود ميگويد تصميم پرزيدنت بوش برای فرستادن بيست و يک هزار سرباز ديگر آمريکائی به عراق انگيزه اعتراض بوده است.

يک سخنگوی اين گروه گفت شرکت کنندگان در تظاهرات نماينده اکثريتی از مردم آمريکا هستند. وی گفت انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا در ماه نوامبر جای هيچگونه شکی را باقی نگذاشت که آمريکائی ها عليه جنگ رای داده اند.

جين فوندا، هنرپيشه ای که در دهه هفتاد انتقاد از جنگ ويتنام را رهبری ميکرد گفت متاسف است که آمريکا از تجربه ويتنام درس نگرفته است. يک دختر بچه دوازده ساله از ايالت ماساچوستس نيز از نوجوانان آمريکائی خواست به پا خيزند و از دولت بخواهند به جنگ پايان بدهد.

اين تظاهرات بخشی از برنامه هائی سه روزه است.

انتظار ميرود روز دوشنبه نيز صدها نفر سراغ نمايندگان کنگره آمريکا بروند و از قانونگزاران خواستار پايان بخشيدن به جنگ شوند.

معترضين به جنگ در بعضی ديگر از ايالت های آمريکا نيز تظاهراتی مشابه داشتند، و گزارشها از برپائی دست کم يک اجتماع ضد معترضين در واشنگتن حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG