لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۹

استقبال وزيران ناتو از پيشنهاد آمريکا برای افزايش کمک به افغانستان و مقابله با طالبان


وزيران امورخارجه ناتو در مورد اقداماتی بيشتر برای مقابله با تهديد طالبان در افغانستان به توافق رسيده اند.

ياپ دو هوپ شيفر دبيرکل ناتو ميگويد وزيران در جلسه خود در بروکسل قول داده اند کمک های بيشتری را برای بازسازی و عمران افغانستان فراهم کنند. وی گفت فراهم ساختن سربازان بيشتر نيز در اجلاس ماه آينده ناتو در اسپانيا مطرح خواهد شد.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا امروز به بروکسل رفته بود تا از متحدان آمريکا در ناتو بخواهد برای مقابله با طغيان و بازخيزی طالبان در افغانستان اعتبارات بيشتری فراهم کنند.

خانم رايس برنامه جديد آمريکا در مورد کمک هائی به ارزش ده ميليارد و ششصد ميليون دلار به افغانستان را برای وزيران امورخارجه ناتو شرح داد، که به گفته سخنگوی ناتو مورد استقبال وزيران قرار گرفت.

هدف کمک جديد آمريکا تقويت نيروهای امنيتی افغانستان است که با تشديد حملات طالبان روبرو هستند.

مقامات آمريکائی پيش بينی کرده اند حملات طالبان پس از زمستان جاری شدت بيشتری خواهد گرفت.

خانم رايس در عين حال قرار بوده است از متحدان آمريکا در ناتو بخواهد شرايطی را که مانع از فرستادن سربازان به بخش های خطرناک افغانستان ميشود، که طالبان در سال گذشته در آن نواحی قدرت گرفته است، برطرف سازند.

کميسيون اروپائی امروز برنامه ای را اعلام کرد که در چارچوب آن قريب هفتصد و هشتاد ميليون دلار کمک طی چهار سال آينده در اختييار افغانستان قرار خواهد گرفت. اين رقم چهل درصد کمتر از کمک های چهارسال گذشته است. مقامات کميسيون اروپائی ميگويند بخش اعظم اين کمک در امور اصلاحات در دولت، بهداشت و عمران روستائی خرج خواهد شد، که مقابله با کشت خشخاش وقاچاق مواد مخدر بخشی از آن است.

کمک های جديد آمريکا نيز بيشتر برای آموزش و فراهم ساختن تجهيزات برای نيروهای امنيتی افغانستان اختصاص خواهد يافت. وزارت دفاع آمريکا هفته گذشته دوره خدمت سه هزار و پانصد نفر از سربازان خود در افغانستان را برای چهار ماه تمديد کرد .

فرمانده نيروهای ناتو در افغغانستان نيز گفته است انتظار ميرود ناتو نيز سه هزار و پانصد سرباز جديد به افغانستان اعزام کند.

آمريکا بيست و سه هزار و ناتو سی و چهار هزار سرباز در افغانستان دارد.

XS
SM
MD
LG