لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

نوری المالکی از سياستمداران عراقی خواست از طرح امنيت در پايتخت حمايت کنند


نوری المالکی نخست وزير عراق می‌گويد برنامه وی برای امن کردن بغداد جائی را برای پنهان شدن شبه نظاميان و ستيزه گران، حتی در مساجد يا مدارس، باقی نمی‌گذارد.

آقای مالکی امروز در يک سخنرانی در پارلمان از سياستمداران تمامی گروهها و جناح های سياسی عراق خواست از برنامه او برای امن کردن بغداد حمايت کنند. وی اين نظر را که طرح جديد آخرين شانس برای پايان دادن به زدوخوردهای فرقه ای و خشونتهای ستيزه جويان است رد کرد و گفت: "نبرد ما با تروريستها نامحدود و مستمر است".

در همين حال عادل عبدالمهدی معاون شيعه رياست جمهوری عراق، در يک سخنرانی در مجمع بحث در باره اقتصاد جهان در داووس در سوئيس، اشغال عراق را عملی احمقانه توصيف کرد.

مقامات آمريکائی می‌گويند علاوه بر شورشيان سُنّی، شبه نظاميان شيعه طرفدار مقتدا صدر نيز در ايجاد موج خشونت در عراق مسئول و مقصر هستند. ارتش آمريکا امروز از دستگيری سيزده مظنون تروريست در جريان حملات نيروهای ائتلافی در موصل خبر داد. نيروهای آمريکائی و عراقی ديروز و ديشب نيز از کشته شدن دست کم سی شورشی و دستگيری بيست و هفت مظنون در نبردی شديد در محله حيفا در بغداد خبر داده بودند که يک محله سُنّی‌نشين است.

بغداد امروز همچنين صحنه انفجار بمب بسته شده به يک موتورسيکلت در بازارچه‌ای در مرکز شهر بود که چهار عراقی را کشت و بيست نفر را مجروح کرد. پليس ميگويد انفجار در بازار محله عمدتاً شيعه نشين در مرکز بغداد رخ داده است. در يک انفجار ديگر در يک بازارچه در محله کراده دست کم ۲۰ نفر کشته و ۱۸ تن مجروح شدند.

از سوی ديگر يک دادگاه بغداد صدور رأی خود را دائر بر اينکه طه ياسين رمضان، معاون پيشين صدام بايد اعدام شود يا نه به تأخير انداخت. قبلاً دادگاه استيناف حکم صادره از سوی دادگاه بدوی را به دليل اينکه سبک و ارفاق آميز بوده رد کرده بود. به همين دليل انتظار ميرفت که دادگاه روز پنجشنبه در رأی صادره تجديد نظر کند. اما جلسه دادگاه تعطيل و به روز جمعه موکول شد.

XS
SM
MD
LG