لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۱

سخنرانی سالانه پرزيدنت بوش و پاسخ دموکرات ها


پرزيدنت بوش سخنرانی سالانه رياست جمهوری در اجلاس مشترک کنگره آمريکا را ارائه و از کنگره خواست به استراتژی او برای عراق فرصت دهد تا که به نتيجه مطلوب برسد.

آقای بوش از کنگره خواست که با ثابت قدمی "رويدادهای عراق را به سوی پيروزی،" هدايت کند" و گفت بسياری از قانوگذاران خوب ميدانند که در درازمدت نتيجه شکست در عراق، دهشتناک خواهد بود. طرح آقای بوش برای افزايش شمار سربازان آمريکائی در عراق با ترديد دموکرات ها و حتی تعدادی از قانونگذاران از حزب خود پرزيدنت، روبرو است.

پرزيدنت گفت تا زمانيکه تروريست ها برای به قتل رساندن بيگناهان توطئه ميکنند، آمريکا هنوز در جنگ است. وی گفت آمريکائيان با ياری رساندن به ميانه روها و اصلاح طلبان در خاورميانه، به منافع امنيتی خود کمک ميکنند.

پرزيدنت در ارتباط با موضوعات سياست خارجی گفت که آمريکائيان فعاليت خود را برای آزادی در کوبا، بلاروس، و برمه و جهت بيدار کردن وجدان جهانی برای نجات مردم در منطقه دارفور در سودان، ادامه خواهند داد.

سخنرانی پرزيدنت اساساً برروی برنامه داخلی در آمريکا، متمرکز بود. رئيس جمهوری گفت کاهش دادن مصرف داخلی بنزين به مقدار ۲۰ درصد را از طريق ساختن اتومبيل های کم مصرف و فراهم آوردن منابع انرژی جايگزين نظير اتانول، مد نظر دارد.

پرزيدنت اصلاح قانون مهاجرت و طرح هائی را برای بيمه قابل استطاعت برای تعداد بيشتری از آمريکائيان از طريق کاهش ماليات برای بيمه بهداشتی آنهائی که نميتوانند بيمه از طريق کار دريافت کنند، پيشنهاد کرد.

آقای بوش از کنگره خواست که طرح او را برای افزودن ٩٢ هزار نفر ديگر به تعداد سربازان ارتش و تفنگداران آمريکائی، تصويب کند.

سخنرانی پرزيدنت بوش در شرايطی ايراد شد که نتايج تازه ترين نظرسنجی از کارکرد آقای بوش که توسط شبکه خبری سی بی اس منتشر شده است، پائين ترين رقمی را نشان ميدهد که تا به حال آقای بوش داشته است و حاکی از موافقت ٢٨ درصد آمريکائيان با سياست های آقای بوش است. همين نظر سنجی حکايت از آن دارد که دو سوم آمريکائيان با طرح پرزيدنت بوش برای فرستادن سربازان بيشتر به عراق، اظهار مخالفت کرده اند.

پاسخ دموکراتها به سخنرانی پرزيدنت بوش

جيم وب، سناتور جديد دمکرات از ايالت ويرجينيا، پاسخ حزب دمکرات را در پی سخنان آقای بوش قرائت کرد و از آقای بوش خواستار شد که روش خود در عراق را تغيير دهد تا که سربازان رزمی آمريکائی بتوانند به وطن بازگردند.

سناتور جديد گفت پرزيدنت بوش "بدون ملاحظه" آمريکا را وارد جنگ عراق کرده است. آقای وب هزينه های جنگ را در حال افزايش توصيف کرد و گفت اکثريت آمريکائيان و اکثريت ارتش ديگر از نوعی که اين جنگ انجام ميشود دفاع نميکنند. وی خواستار سياست جديدی شد که سربازان آمريکائی را از شهرهای عراق جمع آوری و به آنها اجازه دهد عراق را ترک کنند.

آقای وب از پرزيدنت بوش خواستار شد که فوراً سياست عراق خود را بطرف ديپلماسی متمرکز بر منطقه، تغيير جهت دهد. وب گفت دموکراتها به او در صورت انجام عمل درست، ملحق خواهند شد، وگرنه دموکراتها به گونه ای که آقای وب بيان کرد "راه را به او نشان خواهند داد."

وب تفنگدار سابق آمريکا و از منتقدين سرسخت سياست های پرزيدنت بوش در عراق است. پسر آقای وب هم اکنون در عراق مشغول خدمت است. آقای وب قبلاً جمهوريخواه بود و در کابينه رونالد ريگان وزير نيروی دريائی آمريکا بود.

در انتخابات نوامبر گذشته با پيروزی وب بر سناتور جرج آلن، رقيب جمهوريخواه وی در ويرجينيا، کنترل دموکراتها بر سنای آمريکا ممکن شد.

سناتور دموکرات گفت حزب وی اميدوار است که با پرزيدنت بوش برای برنامه های آلترناتيو انرژی جهت آزاد کردن آمريکا از نفت وارداتی، همکاری کند.

سخنرانی رئيس جمهوری آمريکا و پاسخ دموکراتها مستقيماً از تمام شبکه های عمده تلويويزنی آمريکا پخش شد. صدای آمريکا نيز آنرا از طريق ماهواره، راديو و اينترنت پخش کرد که در لينک زير قابل دسترسی است.

XS
SM
MD
LG