لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

هند يکصد ميليون دلار ديگر به افغانستان کمک می کند


پراناب موخرجیMikherjee ، وزیر امور خارجه هندوستان پس از ملاقات با همتای افغانی خود، "رنگین دادفر سپنتا" در کابل اعلام کرد: هند مبلغ یکصد میلیون دلار دیگر به افغانستان اهدا خواهد کرد.

موخرجی در یک کنفرانس خبری، در جمع خبرنگاران گفت:"با این تعهد اضافی مجموع کمکهای هندوستان برای بازسازی افغانستان به ۷۵۰ میلیون دلار خواهد رسید. "

آقای سپنتا وزیر خارجه افغانستان از هندوستان بخاطر"نقش مهمی که در بازسازی افغانستان ایفا میکند " سپاسگزاری کرد. آقای سپنتا گفت:" کمک هندوستان تاکنون ۶۵۰ میلیون دلار بوده است ، که علاو بر آن آنها در ساختار تشکیلات دولت افغانستان نیز به ما مساعدت کرده اند و بورس تحصیلی در اختیار دانشجویان ما گذاشته اند. ما از همه این کمکها متشکریم."

گفتگوهای میان سپنتا و موخرجی همچنین پیرامون مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر بود. موخرجی روز چهارشنبه به هند باز خواهد گشت.

در همين حال، یک بمب انداز انتحاری روز سه شنبه خود را در نزدیکی یک پایگاه ناتو در شرق افغانستان منفجر کرد، ۱۰ غیر نظامی را کشت و ۱۴ نفر را مجروح کرد. یک مقام افغان می گوید بمب انداز مواد منفجره ای را که همراه داشت در میان جمع کارگرانی که در انتظار ورود به پایگاه در شهر خوست بودند منفجر کرد. گفته می شود به نیروهای آمریکا یا ناتو تلفاتی وارد نشد.

در حادثه ای جداگانه در جنوب، ستیزه گران مظنون طالبان در شبیخونی به یک واحد گشت پلیس در قندهار، دست کم هشت پلیس را کشتند.

در رویدادی دیگر، نیروهای ناتو و افغان عملیات مشترکی را علیه شورشیان مظنون طالبان در اوروزگان در جنوب آغاز کردند، و ۱۲ ستیزه گر را کشتند. دو پلیس نیز از پای در آمدند.

XS
SM
MD
LG