لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

رئيس سازمان بهداشت جهانی: برای ريشه کن ساختن آنفلوآنزای مرغی به زمان نياز است


رئيس سازمان بهداشت جهانی می گويد به سال ها وقت و زمان نياز هست تا بتوان آنفلوآنزای مرغی را در مرغ و ماکيان ريشه کن ساخت و تا آن زمان، جهان بايد نسبت به شيوع اين بيماری در ميان انسان ها هشيار و گوش به زنگ باشد.

مارگارت چان مدير کل سازمان بهداشت جهانی امروز دوشنبه طی سخنانی در هيات مديره اين سازمان اظهارداشت کشورهای جهان تاکنون کوشش های قهرمانانه‌ای را برای ريشه‌کن ساختن ويروس مرگبار H5N1 در مرغ و ماکيان بعمل آورده‌اند، اما هر بار اين ويروس بازگشته است.

ويروس H5N1 که منجر به آنفلوآنزای مرغی می‌شود، در سال ۲۰۰۳ کشف شد. از آن سال تاکنون ابتلای ۲۶۷ نفر به آنفلوآنزای مرغی مورد تاييد قرار گرفته است. بيشتر موارد ابتلا به اين بيماری در آسيا بوده است. تاکنون ۱۶۱ نفر جان خود را بر اثر آنفلوآنزای مرغی از دست داده‌اند. بيشتر اين تلفات در سال ۲۰۰۶ روی داد که قربانيان اين بيماری در مجموع، بيش از سال های قبل جان خود را از دست دادند.

مدير کل سازمان بهداشت جهانی همچنين اظهار داشت سازمان ملل متحد بايد بيماریهای ديگری نظير مالاريا، سرخک، فلج اطفال و نارسائی های مربوط به تغذيه را نيز مورد توجه قرار دهد.

خانم چان اين نظرات را در نخستين سخنرانی خود برای هيات مديره سازمان بهداشت جهانی به عنوان مديرکل جديد اين سازمان ابراز داشت. خانم چان روز سوم ماه ژانويه جاری تصدی اين مقام را برعهده گرفت. وی قبلا در مقام معاونت مدير کل سازمان بهداشت جهانی در امور بيماری های مسری خدمت می‌کرد.

XS
SM
MD
LG