لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

انفجار همزمان دو بمب در مرکز بغداد ۸۸ کشته و ۱۶۰ نفر مجروح بجای گذاشت


مقامات عراق می گويند انفجار تقريبأ همزمان دو اتومبيل حامل بمب در بازاری در مرکز بغداد، دست کم ۸۸ نفر را از پای در آورد و بيش از ۱۶۰ نفر را مجروح ساخت.

بمب ها امروز، دوشنبه، در يک بازار عرضه لباس و کالاهای الکترونيک دست دوم در منطقه "باب الشرقی" در مرکز بغداد منفجر شدند. پس از حمله روز سه شنبه گذشته، ۱۶ ژانويه، که ۷۰ نفر را در يکی از دانشگاه های بغداد به هلاکت رسانيد، بمب گذاری امروز مرگبارترين حمله فرقه ای بود که در بغداد انجام شد.

در رويدادی ديگر، انفجاربمب دربازاری درنزديکی شعر بعقوبه درشمال بغداد، دست کم ۱۲ نفر را امروز به هلاکت رسانيد.

سازمان های خبری گزارش دادند که يک فروند هليکوپترآمريکا که روز شنبه در شمال بغداد سقوط کرد، ممکن است به وسيله شورشيان سرنگون شده باشد. چند تن از مقامات آمريکا که نخواستند نام آن ها فاش شود، به خبرگزاری ها اظهار داشتند ممکن است شورشيان با شليک موشکی که قابل پرتاب از روش شانه است، هليکوپتر بلک هاک Blackhawk آمريکا را سرنگون کرده باشند.

ارتش آمريکا اعلام کرده است که حادثه همچنان در دست تحقيق قرار دارد. ۱۲ سرباز آمريکائی که سوار در هليکوپتر بودند، همگی کشته شدند.

در حالی که نخستين گروه از نيروهای اعزامی آمريکا به بغداد در اجرای استراتژی بحث انگيز جديد پرزيدنت بوش برای تثبيت اوضاع عراق وارد اين کشورشده اند، خشونت های عراق در روزهای اخير افزايش يافته است. ارتش آمريکا نيز امروزاعلام داشت دو تن از تفنگداران دريائی آمريکا در حوادث جداگانه ای در استان الانبار درغرب عراق جان خود را از دست دادند.

در همين حال پرزيدنت بوش در مصاحبه ای با روزنامه " يواس اِ تودی" چاپ واشنگتن که متن آن امروز منتشرشد، اظهار داشت که جدولی زمانی را برای خروج نيروهای آمريکا از عراق تعيين نخواهد کرد، چرا که چنين اقدامی به شورشيان امکان خواهد داد که تاکتيک های خود را تنظيم کنند.

سميرالصميدعیSamir Sumaidaie سفيرعراق در آمريکا در مصاحبه روز يکشنبه خود با شبکه تلويزيونی سی ان ان اظهار داشت اعزام نيروهای بيشتری از آمريکا به عراق، چند ماه ديگر به بغداد فرصت خواهد داد که نيروهای امنيتی خود را سازمان دهد. آقای صميدعی هشدار داد خروج نيروهای آمريکا از عراق خلائی به وجود خواهد آورد که به نفع تروريست ها تمام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG