لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۶

کاندوليزا رايس: شدت و سرعت روند صلح در خاورميانه ظرف چند هفته آينده


کاخ سفيد می گويد کاندوليزا رايس وزير امورخارجه و رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا، فردا پرزيدنت بوش را از نتايج سفرهايشان به خاورميانه آگاه خواهند کرد.

خانم رايس در پايان سفرش که خاورميانه در کانون آن بود، در راه بازگشت به آمريکا گفت انتظار دارد تماس های مرتبط با روند صلح در خاورميانه ظرف چند هفته آينده سرعت و شدت بگيرد.

خانم رايس گفت روز دوم فوريه با تشکيل جلسه ای از چهار بانی مذاکرات صلح خاورميانه در واشنگتن، شامل آمريکا، روسيه ، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد، فعاليت های ديپلماتيک شدت خواهد گرفت. اين فعاليت ها در نيمه فوريه با مذاکراتی سه جانبه در ملاقاتهای خانم رايس با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی پيگيری خواهد شد.

خانم رايس خبر تشديد تلاش های ديپلماتيک برای احيای روند صلح خاورميانه را ديروز هنگامی که از آلمان به بريتانيا ميرفت با خبرنگاران در ميان گذاشت.

خانم رايس در پايان سفر هفته گذشته خود به خاورميانه برای تبادل نظر با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به برلين رفت و ديروز نيز رهسپار لندن شد و با تونی بلر نخست وزير بريتانيا صحبت کرد. خانم رايس ميگويد به اعتقاد او اکنون اوضاع از هر زمان ديگری ظرف چند سال اخير برای رسيدن به توافق در خاورميانه مساعدتر شده است.

XS
SM
MD
LG