لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۰

سفر غيرمنتظره وزير دفاع آمريکا به بصره


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا در سفری غير منتظره به عراق، به شهر جنوبی بصره رفته است تا با فرماندهان آمريکائی و نيروهای ائتلافی ملاقات و تبادل نظر کرد.

ژنرال جرج کيسی فرمانده نظامی آمريکا در عراق، که دوران خدمت‌اش رو به پايان است، امروز از آقای گيتس در آن شهر نفت خيز استقبال کرد.

ژنرال کيسی پس از تبادل نظرهائی که با آقای گيتس داشت گفت فکر ميکند تا ماه ژوئن و حتی اوت طول خواهد کشيد تا برنامه جديد امنيتی عراق و آمريکا بتواند بغداد را امن کند.

ژنرال کيسی گفت در صورتيکه شرايط اقتضا کند، بيش از بيست هزار سرباز نيروی تقويتی که آمريکا به عراق می فرستد، می توانند در همان ايام و تا اواخر تابستان به آمريکا بازگردند. با اينحال به گفته ژنرال کيسی عمليات امنيتی می تواند بعضی نتايج خود را ظرف شصت تا نود روز آينده آشکار سازد.

آقای گيتس نيز گفت عراق ايامی سرنوشت ساز را طی می کند و شکست در بهبود بخشيدن به اوضاع امنيتی آن کشور برای منافع آمريکا نتايجی ناگوار در بر خواهد داشت.

آقای گيتس قرار است با ژنرال جاناتان شاو، فرمانده نيروهای بريتانيائی در بصره نيز ملاقات کند. ملاقات با فرماندهان نيروهای ائتلافی از لهستان، استراليا، دانمارک و رومانی نيز در برنامه سفر آقای گيتس به عراق است.

اين دومين سفر آقای گيتس به عراق پس از منصوب شدن وی به وزارت دفاع در ماه گذشته، و نخستين سفر او پس از اعلام استراتژی جديد پرزيدنت بوش در مورد عراق است.

آقای گيتس پيش از سفر به بصره برای کسب حمايت از استراتژی جديد عراق، که فرستادن بيش از بيست هزار سرباز جديد آمريکائی به عراق بخشی از آن است، از عربستان سعودی، قطر و بحرين ديدن کرده بود.

XS
SM
MD
LG