لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

تقدير وزير دفاع آمريکا از افغانستان


رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا از کوشش های افغانستان برای به وجود آوردن ارتشی نیرومند تقدیر کرده است و می‌گوید این ارتش به رشد در اندازه، قدرت و اعتماد ادامه می‌دهد.

گیتس این نظر را امروز در کابل در پی ملاقاتی با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ابراز داشت و بر پای بندی آمريکا به مشارکت با افغانستان تاکید گذاشت. گیتس، که برای نخستین بار پس از برگزیده شدن به عنوان وزیر دفاع به افغانستان رفته است، با ژنرال کارل آیکن بری، فرمانده نیروهای آمريکا در افغانستان ملاقات کرد.

ژنرال آیکن بری، به آقای گیتس و خبرنگاران گفت برای فرونشاندن خشونتهای گسترده از سوی گروه طالبان به نیروهای بیشتری نیاز است. او افزود، انتظار میرود گروه تندرو اسلامی بر شدت حملات خود علیه نیروهای افغان و ائتلاف در سال جاری بیفزاید.

در همین حال، نیروهای پاکستانی علیه اردوگاههای نظامی مظنون گروه تروریستی القاعده در نزدیکی مرز افغانستان دست به حملات هوایی زدند. یک سخنگوی ارتش پاکستان میگوید ۵ اردوگاه هدف قرار گرفت که حداقل ۳ اردوگاه کاملأ نابود شدند. بگفته این سخنگو حدود ۲۵ تا ۳۰ ستیزه گر در این منطقه کشته شدند. اما احتمال نمیرود هیچیک از رهبران ارشد القاعده در این حمله کشته شده باشد.

در این میان، گزارش رسید که نیروهای امنیتی افغانستان یک سخنگوی طالبان را دستگیر کرده اند. یک مقام سازمان اطلاعات افغانستان، می‌گوید محمد حنیف روز دوشنبه در شهرک " تور خم"، زمانی که از پاکستان وارد افغانستان شد، دستگیر شد. حنیف ادعا می کرد که از جانب طالبان سخن می‌گوید و اغلب با خبرنگاران در باره زد وخورد با نیروهای ناتو گفت و گو می‌کرد.

مقامات نظامی ناتو یا آمريکا در افغانستان، هنوز در باره این گزارش اظهار نظر نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG