لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

اعدام برزان ابراهيم و عواد البندر در بغداد در سحرگاه ۱۵ ژانويه ٢٠٠٧


دولت عراق ميگويد دو نفر از دستياران نزديک صدام حسين رئيس جمهوری سابق عراق را بخاطر نقش آنان در کشتار شيعيان عراق در روستای دوجيل در سال ١٩٨٢، اعدام کرده اند.

يک سخنگوی دولت عراق تأييد کرد که برزان ابراهيم التکريتی برادر ناتنی صدام حسين و عواد حامد البندر رئيس دادگاه انقلاب در رژيم صدام حسين سحرگاه امروز، دوشنبه، ۱۵ ژانويه ٢٠٠٧ به دار آويخته شده اند.

مقامات عراقی می گويند سر برزان در جريان اجرای حکم اعدام ، از بدن وی جدا شد. نوار ويديوی رسمی اجرای حکم اعدام نشان می دهد که سر برزان به وسيله حلقه طناب دار قطع گرديده است.

داماد برزان در مصاحبه ای با شبکه تلويزيون عرب زبان الجزيره ، واکنش خشم آلودی نسبت به خبرهای مربوط به اعدام اين دو مقام پيشين عراقی نشان داد و شيعيان عراق را به خاطر اقدام فرقه ای اهانت آميز خود مورد ناسزا ودشنام قرار داد. وی شيعيان عراق را متهم ساخت که قصد انتقام جوئی از مسلمانان اهل تسنن عراق را دارند.

اعدام اين دو رهبر رژيم سابق دو هفته پس از اعدام صدام حسين که در ٣٠ ماه دسامبر بخاطر کشتار دوجيل در صحنه ای پر هرج و مرج که انتقاد های بين المللی را به همراه داشت، به وقوع پيوست.

يک ويدئو بدون مجوز که با تلفن موبايل گرفته شده بود ناظرانی در حال تمسخر ديکتاتور سابق را در کنار چوبه دار، نشان ميدهد.

رهبران عراق تمسخر صدام را شديداً مورد انتقاد قرار داده اند و قول دادند که ضبط غير قانونی مراسم اعدام را مورد رسيدگی قرار دهند.

نوری المالکی نخست وزير عراق گفته است که انتقادات بين المللی از اعدام در عزم دولت وی برای تنبيه مقامات ديگر رژيم سابق، خللی وارد نخواهد کرد.

جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق که هم اکنون در حال ديدار از سوريه است مصراً از دولت خواسته بود که اعدام دو دستيار صدام را به تأخير اندازد.

XS
SM
MD
LG