لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۶

سازمان آسه آن: کره شمالی و برمه مواضع خويش را تغيير دهند


سازمان کشورهای جنوب شرق آسيا موسوم به «آسه آن» اجلاس خود را با دعوت از کره شمالی و برمه برای تغيير مواضع خويش روز يکشنبه در فيليپين به پايان رساند.

«آسه آن» روز يکشنبه با صدور بيانيه ای از کره شمالی خواست آزمايشات اتمی خود را متوقف سازد و به پيمان منع گسترش تسليحات کشتار جمعی بپيوندد.

اين سازمان همچنين از پيونگ يانگ خواست قرارداد سال ۲۰۰۵ را به اجرا درآورد و برنامه توليد تسليحات اتمی را کنار بگذارد.

آسه آن در عين حال افزود، کره شمالی بايد نگرانيهای بين المللی، از جمله کمبود مواد غذايی و دارو و نيز مسئله مربوط به اتباع ربوده شده کره جنوبی و ژاپن را مورد رسيدگی قرار دهد.

مقامات «آسه آن» از سوی ديگر از برمه نيز خواستند کليه زندانيان سياسی خود را آزاد سازد و در جهت دموکراسی گام بردارد. آنها پيشنهاد کردند برمه را در جهت حل مسائل انسانی، چون رفع امراض مسری و کمک به پناهندگان شورشهای روستايی ياری دهند.

سازمان کشورهای جنوب شرق آسيا اعلام کرد که بايد نسبت به برمه احساس مسئوليت و تعهد کند، زيرا دولت برمه برای انجام اصلاحات دموکراتيک در کشور، تحت فشارهای بين المللی قرار دارد.

سازمان از دولت نظامی برمه خواست در جهت حفظ اعتبار «آسه آن»، به عنوان يک عضو مسئول سازمان منطقه ای عمل کند.

سازمان تلاش میکند تا سال ۲۰۱۵ بازار مشترک بین ۱۰ کشور عضو تأسیس شود، و سرانجام کشورهای ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، استرالیا و زلاند نو نیز به آن به پیوندند. چنین اتحادیه اقتصادی نیمی از جمعیت جهان را در بر خواهد گرفت.

در حاشیه کنفرانس سران ۱۶ کشور در شهر سبا در فیلیپین، رهبران چین و استرالیا، نیز تلاش میکنند به توافقی در باره تجارت آزاد بین دو کشور برسند.

XS
SM
MD
LG