لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

رافائل کوريا رئيس جمهوری جديد اکوادور سوگند ياد کرد


رافائل کوريا Rafael Correa که فردی چپگرا است ، امروز دوشنبه به عنوان رئيس جمهوری جديد اکوادور سوگند ياد کرد. آقای کوريا، این اقتصاددان ۴۳ ساله، طی سخنانی قول داد که برآوردن نيازمندی های مردم محروم و فقير کشور خود را مقدم بر باز پرداخت بدهی های خارجی اکوادور قرار دهد.

هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا، اِوو مورالس رئيس جمهوری بوليوی و محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در مراسم تحليف امروز آقای کوريا در شهر کيوتو شرکت داشتند.

آقای کوريا در نخستين اقدام خود به عنوان رئيس جمهوری جديد اکوادور اظهار داشت خواستار برگزاری يک همه پرسی ملی در مورد تشکيل يک مجلس موسسان خواهد شد تا قانون اساسی اکوادور را بازنويسی کند و اختيارات احزاب سياسی عمده اين کشور را محدود سازد.

چنين اقدامی، رئيس جمهوری را در برخورد و تضاد با کنگره اکوادور قرار خواهد داد که تحت تسلط همان احزاب نيرومندی است که آخرين سه رئيس جمهوری منتخب اکوادور را از مقام خود برکنار ساختند. آقای کوريا هشتمين رئيس جمهوری است که ظرف فقط يک دهه زمام امور را دراکوادور در دست گرفته اند.

آقای کوريا دارای درجه دکترا در اقتصاد از دانشگاه ايالت ايلينوی در آمريکا است. او همواره منتقد قراردادهای بازرگانی آزاد منطقه که مورد حمايت آمريکا قرار دارد، بوده است. آقای کوريا همچنين تهديد کرده است که قراردادهای شرکت های نفتی عامل در اکوادور را مورد تجديد نظر قرار خواهد داد و آن دسته از بدهی های خارجی اکوادور را که غيرقانونی تشخيص می دهد، بازپرداخت نخواهد کرد.

روز يکشنبه هزاران تن از بومی های هوادار آقای کوريا در جريان مراسمی در روستای دورافتاده اندين Andean برای وی به شدت ابراز احساسات کردند. رئيس جمهوری جديد اکوادور طی سخنانی اظهارداشت که هرگز آن ها را تنها نخواهد گذارد.

XS
SM
MD
LG