لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

محافظه کاران فرانسوی سارکوزی را کانديدای رياست جمهوری و رقابت با سوسياليست ها کردند


حزب محافظه کار حاکم در فرانسه رسما نيکولا سارکوزی وزير کشور را به عنوان کانديدای خود در انتخابات رياست جمهوری برگزيد، و راه را برای مبارزه با سگولن رويال رقيب سوسياليست هموار کرد.

حزب جنبش اتحاد مردمی امروز گفت شصت و نه درصد از اعضای آن به کانديدائی آقای سارکوزی رای داده اند. وی در جريان يک رای گيری اينترنتی دوازده روزه، که پيش از خارج شدن ميشل اليوت مری وزير دفاع از صحنه رقابت در اوايل ماه جاری برنامه ريزی شده بود، تنها کانديدای اين حزب بود.

آقای سارکوزی در سخنرانی برای هشتاد هزار عضو حزب در پاريس خواستار وحدت و يکپارچگی در حزب خود شد - که ظاهرا اشاره ای به گزارشهای حاکی از اختلاف او با ژاک شيراک رئيس جمهوری شاغل است .

نظر سنجی ها حاکی از آن است که آقای سارکوزی و خانم رويال هيچکدام در رای گيری روز " hspace=2 src="/persian/images/ap_france_royal_3jan07_eng_2101.jpg" width=181 align=left vspace=2 border=0>بيست و دوم آوريل قادر نخواهند شد پنجاه درصد بعلاوه يک آرای لازم برای پيروزی را کسب کنند.

تحليلگران ميگويند سرنوشت انتخابات به احتمال قوی در دور دوم رای گيری در ماه مه و با تفاوتی ناچيز روشن خواهد شد.

آقای شيراک نگفته است آيا برای بار سوم در مبارزات انتخاباتی رياست جمهوری شرکت خواهد کرد يانه. اما تحليلگران ميگويند بعيد است وی به چنين اقدامی دست بزند که کمتر سابقه داشته است.

XS
SM
MD
LG