لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

احمدی نژاد و چاوز توافق کردند دنبال کاهش توليد نفت بروند


محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ی ایران، در دومين بخش از سفرش به آمريکای لاتين برای ايجاد اتحاد با رهبران چپگرای منتقد آمریکا به نيکاراگوئه رفته است.

آقای احمدی نژاد امروز وارد ماناگوا پايتخت نيکاراگوئه شد و در فرودگاه مورد استقبال دانیل اورتگا، رییس جمهوری جديد آنکشور قرار گرفت.

آقای اورتگا چهارشنبه گذشته مراسم تحليف خود را انجام داد. او يک مارکسيست و رهبر شورشی سابق است که به سرگونی دولت آناستاسيو ساموزا ديکتاتور مورد حمايت آمريکا در سال ۱۹۷۹ کمک کرد.

آقای احمدی نژاد سفر خود را به آمريکای لاتين ديروز با ورود به کاراکاس پايتخت ونزوئلا آغاز کرد که صحنه ملاقات وی با هوگو چاوز، رییس جمهوری آنکشور و تحسين از او را به عنوان یک متحد ایدئولوژیک بود.

رهبران ایران و ونزوئلا موافقت کردند برای حمایت از قيمت های جهانی نفت، کارتل اوپک را زير فشار بگذارند که توليد نفت را کاهش دهد. ايران و ونزوئلا هر دو عضو اين کارتل هستند. قيمت های نفت خام از آغاز ماه جاری تاکنون دست کم چهارده درصد کاهش داشته است.

آقای احمدی نژاد و آقای چاوز همچنين توفق کردند که برای کمک به تامين هزينه های مالی پروژه ها در ممالک دوست در حال رشد يک صندوق دو ميليارد دلاری تاسيس کنند.

رئيس جمهوری ايران روز دوشنبه به اکوادور ميرود تا در مراسم تحليف رافائل کورّآ رئيس جمهور منتخب آن کشور شرکت کند.

XS
SM
MD
LG