لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

صندوق مدافعان حقوق بشر


در کشورهای سراسر جهان، سازمان های غیر دولتی، یا ان. جی. او، و فعالان دیگر برای حفاظت از حقوق اقلیت ها، کارگران و زنان تلاش می کنند. آنها همچنین سعی دارند جوامع آزاد به وجود آورند، موجبات برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه را فراهم سازند و دمکراسی هائی بر اساس قانون ایجاد کنند.

ان جی او ها در کشورهائی مانند روسیه، بلوروس، قزاقستان و ازبکستان با حمله روبرو بوده اند. اما بری لونکرون ، معاون وزارت امور خارجه امریکا می گوید این موضوع گستره ای جهانی دارد.

کاندو لیزا رایس وزیر امور خارجه می گوید بسیاری از سازمان های غیر دولتی و فعالان به افزایش احترام به حقوق بشر و اصول دمکراتیک کمک کرده اند، اما اینکار بدون فداکاری ها و از خود گذشتگی های بزرگ انجام نگرفته است:

**** هر وقت ان جی او ها و دیگر مدافعان حقوق بشر در محاصره قرار می گیرند، آزادی و دمکراسی ضعیف می شود. دمکراسی های جهان باید در مقام مقابله بر آیند. ما باید از مدافعان دفاع کنیم.

امریکا برای حمایت از ان جی او ها، صندوق مدافعان حقوق بشر را ایجاد کرده است. این صندوق به وزارت امور خارجه اجازه خواهد داد به فعالان حقوق بشر، که به دلیل اقدامات سرکوبگرانه دولت با نیازهای فوق العاده روبرو هستند، کمک های بلاعوض پرداخت کند.

امریکا همچنین دو جایزه حقوق بشر به وجود آورده است. جایزه مدافعان آزادی، که به یک فرد یا یک ان جی او ی خارجی ، که شجاعتی استثنائی در پیشبرد حقوق بشر و دمکراسی نشان داده است، اعطا خواهد شد. جایزه دیپلماسی برای آزادی به سفیری که کوشش های خود را وقف کمک به پایان استبداد و توسعه دمکراسی کرده است، تعلق خواهد گرفت.

امریکا همچنان به یک سیاست خارجی که در پیشبرد آزادی های فردی ریشه دارد، پای بند است. یک عنصر اصلی این سیاست، دفاع از کار ان جی او ها است. کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه گفت : کار گسترش آزادی نمی تواند یک شبه تکمیل شود، اما کاری فوری است که نمی تواند به تاخیر افتد. امریکا به همکاری با تمام ملت های آزاد برای دفاع از کسانی که بخاطر والائی انسان و دمکراسی می جنگند، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG