لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

دفاع مقامات دفاعی آمريکا از استراتژی جديد عراق در کنگره


رابرت گيتز وزير دفاع آمريکا امروز با پرسش های بيشتری در کنگره اين کشور در باره برنامه پرزيدنت بوش برای فرستادن بيست هزار سرباز ديگر آمريکائی به عراق مواجه شده است .

آقای گيتز امروز همراه با ژنرال پيتر Pace رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا به جلسه کميته نيروهای مسلح در سنای آمريکا رفت تا راجع به استراتژی جديد پرزيدنت بوش برای عراق اظهار نظر کنند .

قانونگزاران ميخواهند بدانند چرا واشنگتن معتقد است استراتژی جديد می تواند به مهارکردن خشونت های فرقه ای در عراق منجر شود حال آنکه برنامه ای های قبلی عملی نشده است.

ژنرال Pace ميگويد تفاوت عمده درعمليات پيش بينی شده در برنامه جديد، تعهد فرماندهان عراقی در اقدام عليه عوامل جنايتکار، اعم از سُنی و شيعه است.

آقای گيتز در جلسه ديروز کميته نيروهای مسلح آمريکا تاکيد کرده بود که عراق نيز لازم است سربازان بيشتری را به بغداد ببرد، و مداخلات سياسی در امور و عمليلات نظامی را محدود کند.

حمايت عمومی در آمريکا از جنگ عراق کاهش يافته و کنگره جديد و تحت کنترل دموکراتها بشدت از برنامه پرزيدنت بوش برای فرستادن سربازان بيشتر به عراق انتقاد ميکند. افزايش شمار سربازان آمريکائی در عراق با مخالفت بعضی از اعضای حزب جمهوريخواه پرزيدنت بوش نيز مواجه شده است.

سناتور دموکرات تد کندی امروز پرسيد آيا پرزيدنت بوش حاضر است برنامه خود را در کنگره به رای بگذارد. آقای گيتز تلويحا گفت که پرزيدنت بوش مايل به چنين اقدامی نيست.

آقای گيتز و ژنرال Pace هردو مورد اين سئوال قرار گرفتند که آيا تعهدپرزيدنت بوش برای تعقيب و نابودکردن شبکه های ضد آمريکائی که از ايران و سوريه وارد عراق ميشوند مستلزم رفتن به آن سوی مرزهای عراق نيز خواهد بود؟ هر دو مقام گفتند تمامی عمليات نظامی محدود به محدوده مرزهای عراق خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفيد نيز تائيد کرد که هيچ برنامه ای برای جنگ عليه سوريه يا ايران در دست تهيه نيست. تونی اسنو گفت مايل است به اين حدس و گمان که سخنرانی اين هفته پرزيدنت بوش مقدمه ای برای هموار کردن راه جنگ است پايان بدهد.

XS
SM
MD
LG