لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

کاندوليزا رايس مخالف گفتگو با ايران و سوريه است


کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا می گويد درمورد آنچه که دولت بوش آن را کوشش های ايران وسوريه برای ايجاد بی ثباتی درعراق توصيف می کند، مخالف برقراری تماس و گفتگو با ايران و سوريه است.

خانم رايس درجريان توضيحات روزپنجشنبه خود درکميته روابط خارجی مجلس سنای آمريکا موکدا اظهارداشت اگرايران وسوريه خواستارکمک به تثبيت اوضاع عراق هستند، اين کار را طبق نظرخود انجام خواهند داد.

خانم رايس اظهارداشت درگيرکردن اين دوکشور درمساله عراق وبرقراری تماس با آن ها ، آمريکا را ناگزيرخواهد ساخت که نسبت به برنامه اتمی ايران ويا نقش سوريه درلبنان وارد سازش و مصالحه شود.

برقراری تماس با تهران ودمشق ، موضوعی است که ازسوی کميته دوحزبی مطالعات عراق به رهبری جيمز بيکر وزيرامورخارجه اسبق آمريکا ولی هميلتون عضو پيشين مجلس نمايندگان آمريکا توصيه گرديده است. چند تن ازقانونگذاران آمريکا نيزازاين توصيه حمايت کرده اند.

وزير امورخارجه آمريکا درجريان توضيحات خود بارديگرخاطرنشان ساخت اگرايران دست ازبرنامه غنی سازی اورانيوم بردارد، وی آماده است که با همتای ايرانی خود ديدارکند. آمريکا مناسبات ديپلماتيک خود را با ايران در آوريل سال ۱۹۸۰ قطع کرد.

پرزيدنت بوش چهارشنبه شب گذشته در جريان اعلام استراتژی جديد خود در مورد عراق ضمن انتقاد از دولت های ايران و سوريه گفته بود آنها به تروريستها و شورشيان اجازه ميدهند از قلمروشان برای رفت و آمد به عراق استفاده کنند.

پرزيدنت بوش همچنين دولت ايران را به فراهم ساختن تدارکات مورد استفاده در حملات به سربازان آمريکائی در عراق متهم کرد و گفت آمريکا جلوی ارسال چنين تدارکاتی را خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG