لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

سربازان آمريکائی در حمله به کنسولگری ايران در اربيل عراق پنج نفر را توقيف کردند


مقامات عراقی ميگويند نيروهای آمريکائی پنج نفر را در جريان حمله ای به کنسولگری ايران در شهر شمالی اربيل توقيف کرده اند.

ارتش آمريکا امروز اعلاميه ای صادر کرد که ميگويد نيروهای ائتلاف امروز حين انجام عمليات معمول امنيتی در ناحيه اربيل شش نفر را توقيف کردند. اعلاميه ، توقيف شدگان را افرادی مورد ظنّ در داشتن ارتباط نزديک با فعاليت هائی توصيف ميکند که نيروهای عراقی و ائتلاف را هدف ميگيرند. با اينحال اعلاميه به کنسولگری ايران اشاره ای نميکند.

مقامات محلی ميگويند در جريان حمله که سحرگاه امروز انجام گرفت ، نيروهای آمريکائی کامپيوتر ها و اسناد و مدارکی را نيز ضبط کردند و با خود بردند.

خبرگزاری دولتی ايران ميگويد تهران به وزارت امورخارجه عراق اعتراض کرده است. اين خبرگزاری اظهارات محمد علی حسينی سخنگوی وزارت امورخارجه را نقل ميکند که حمله را تقبيح و محکوم کرده و آن را مغاير با معيارهای ديپلوماتيک دانسته است.

نيروهای آمريکائی در بغداد ماه گذشته نيز چند ايرانی مورد ظنّ در نقشه کشی برای حملات عليه سربازان آمريکائی را توقيف کردند. دو نفر از توقيف شدگان مصونيت ديپلوماتيک داشتند و آزاد شدند.

آمريکا تهران به دست داشتن در خشونت های فرقه ای در عراق متهم کرده است. آمريکا ميگويد تهران ضمن فراهم ساختن تدارکات برای شورشيان به تروريست ها اجازه ميدهد از قلمرو ايران برای رفت و آمد به عراق استفاده کنند.

ارتش آمريکا در اعلاميه ای ديگر ميگويد نيروهای ائتلاف هشت تروريست مورد ظّن را در جريان حملاتی در شمال شرقی بغداد کشته و هفت نفر ديگر را توقيف کرده اند.

در همين حال موفق الرُبيعی مشاور امنيت ملی عراق که در نجف با آيت الله العظمی علی سيستانی ملاقات کرده است ميگويد وی تاکيد کرده است که عراقی های دارای اسلحه غير مجاز بايد خلع سلاح شوند.

XS
SM
MD
LG