لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

برنامه اتمی تهران در کانون مذاکرات نخست وزيران اسرائيل و چين


نخست وزيران چين و اسرائيل در باره برنامه اتمی ايران و استفاده از تحريم های تنبيهی عليه تهران گفتگو و تبادل نظر کرده اند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز با ون جيابائو نخست وزير چين در تالار عظيم خلق در پکن ملاقات کرد. آقای اولمرت از چين خواست در صورت بی اعتنائی تهران به قطعنامه اخير شورای امنيت از تحريم های تنبيهی استفاده کند.

شورای امنيت ماه گذشته قطعنامه ای تصويب کرد که تجارت با ايران در مورد اقلام قابل استفاده در توليد بمب اتمی را منع ميکند. قطعنامه به تهران شصت روز فرصت داده است که غنی سازی اورانيوم برای توليد سوخت اتمی را متوقف کند.

اسرائيل و چند کشور غربی تهران را متهم کرده اند که در پی توليد بمب اتمی است. تهران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

آقای اولمرت قرار است فردا در پايان برنامه ديدار سه روزه خود از چين با هو جينتائو رئيس جمهوری چين نيز ملاقات کند.

سفر آقای اولمرت به چين با پانزدهمين سال استقرار مناسبات ديپلوماتيک ميان دو کشور مصادف است.

مقامات اسرائيلی ميگويند انتظار ميرود ارزش مبادلات بازرگانی چين و اسرائيل که دو سال پيش قريب سه ميليارد دلار بود، دو سال ديگر به بيش از پنج ميليارد دلار برسد.

چين که يکی از پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد است، با ايران نيز مناسبات تجاری دارد، و با وضع تحريم های شديد عليه تهران مخالفت ميکرد اما به قطعنامه ماه گذشته رای مثبت داده است.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران نيز ماه گذشته برای گفتگو و تبادل نظر در باره برنامه اتمی تهران به پکن سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG