لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

چين تحريم عليه سه شرکت آنکشور توسط آمريکا را محکوم کرد


چین تصمیم دولت آمريکا را به وضع تحریم هائی علیه سه شرکت چینی محکوم کرده است. آنها به فروش جنگ افزار ممنوعه به ایران و سوریه متهم هستند.

با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه چین این اتهام را کاملا بی‌اساس خواند و از آمريکا خواست آنچه را او تصمیمی نادرست نامید، اصلاح کند. وی اظهار داشت چین با گسترش تسلیحات، به هر شکل، مخالف است و به هیچ شرکت یا فردی اجازه نمی‌دهد در چنین فعالیت هائی شرکت کند.

هفته پیش، دولت آمريکا تحریم هائی را علیه ۲۴ شرکت خارجی برقرار ساخت. تحریم ها شرکت ها را به مدت دو سال از داد و ستد با وزارتخانه های دولت آمريکا و آژانس های وابسته به آن ممنوع می سازد.

در خبر دیگری از چین، به نقل از مقامات گفته می شود پلیس به آنچه آنها آنرا یک اردوگاه تروریستی در استان "خین جیانگ" می‌نامند ، حمله کرده است. گزارش خبرگزاری چین حاکی است در این حمله که روز جمعه در منطقه کوهستانی پامیر در شرق دور چین، در نزدیکی پاکستان و افغانستان صورت گرفت، ۱۸ عضو جنبش اسلامی شرق ترکستان کشته شدند.

مقامات چین می‌گویند این گروه، که در سال ۲۰۰۵ به فهرست های تشکیلات تروریستی آمریکا و سازمان ملل متحد اضافه شد، با القاعده ارتباط دارد. با این حال، گروه های طرفدار حقوق بشر و کارشناسان در خین جیانگ می‌گویند دولت چین شواهد زیادی در مورد وجود تروریسم سازمان یافته ارائه نداده است، و از تروریسم به عنوان بهانه‌ای برای سرکوب اقلیت قومی اویغور استفاده می‌کند.

اویغورها مسلمانان ترک زبانی هستند که فرهنگ آنها بیشتر به آسیای مرکزی نزدیک است تا چين.

XS
SM
MD
LG