لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

پرزيدنت بوش انتخاب دانيل اورتگا را به سمت رياست جمهوری نيکاراگوئه تبريک گفت


پرزيدنت بوش امروز دوشنبه و دو روز پيش از آن که دانيل اورتگا رئيس جمهوری منتخب نيکاراگوئه زمام امور را در کشور خود در دست بگيرد، گفتگوئی تلفنی با اين رهبر چپگرا به عمل آورد.

سخنگوی کاخ سفيد اظهار داشت پرزيدنت بوش در تماس تلفنی خود، پيروزی آقای اورتگا را در انتخابات کشور خود تبريک گفت. پرزيدنت بوش همچنين اظهار داشت آمريکا و نيکاراگوئه بايد در امر برقراری مصالحه، دمکراسی و ايجاد مشاغل در نيکاراگوئه قادر به همکاری با يکديگر باشند.

آقای اورتگا با رهبری جبهه ملی آزاد سازی ساندنيست که جبهه ای چپگرا است، رژيم آناستاسيو سوموزا را که مورد حمايت آمريکا قرار داشت، درسال ۱۹۷۹ سرنگون ساخت. ساندنيست ها که مورد حمايت اتحاد جماهير شوروی قرار داشتند ، در سال های دهه ۱۹۸۰ جنگی داخلی را عليه شورشيان کونترا در پيش گرفتند. هزينه عمليات شورشيان کونترا را آمريکا تامين می کرد.

آقای اورتگا ازسال ۱۹۸۵ تا سال ۱۹۹۰ که در انتخابات شکست خورد، عهده دار رياست جمهوری نيکاراگوئه بود. با اين حال، اين رهبر چريکی مارکسيست پيشين همچنان به عنوان يک چهره سرشناس اپوزيسيون باقی ماند. آقای اورتگا پيش از پيروزی اخير خود در اواخرسال ميلادی گذشته، دو بار در انتخابات رياست جمهوری نيکاراگوئه شرکت کرد، اما شکست خورد.

آقای اورتگا که ۶۱ سال دارد، در مبارزات انتخاباتی اخير، سيمائی ميانه روتر از خود نشان داد. پرزيدنت بوش همچنين با انريکه بولانوس رئيس جمهوری کنونی نيکاراگوئه که دوران زمامداری او رو به پايان می رود، گفتگوئی تلفنی انجام داد و از وی سپاسگزاری به عمل آورد.

XS
SM
MD
LG