لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

ادامه ناآراميها در ايالت آسام در شمال خاوری هند


هزاران تن از کارگران مهاجر هند در حال فرار از برابر حملات شورشيان جدائی طلب در ايالت آسام در شمال خاوری هند هستند. از روز جمعه تاکنون در جريان خشونت های جاری در منطقه، دست کم ۶۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

پليس می گويد در تازه ترين حملات که طی آن کارگران غيرمحلی هدف گرفته شدند، جنگجويان جدائی طلب آسام امروز دوشنبه دو نفر را در منطقه گلاقات Golaghat به ضرب گلوله از پای درآوردند و دو بمب را منفجر ساختند. انفجاربمب، پنج نفر را در گاهاتی Gauhati پايتخت اين ايالت مجروح کرد.

هنوز هيچ گروهی مسئوليت اين حملات را برعهده نگرفته است، اما پليس اعضای جبهه متحد آزاد سازی آسام را که ممنوع از فعاليت است، مسئول می داند. بيشترقربانيان را کارگران مهاجر ايالت فقيرنشين بيهار در هند تشکيل می دادند. مقامات دولتی وعده داده اند که کارگران مهاجر را در نواحی امن تر تحت نظر دولت اسکان دهند.

نيروهای هند برای سرکوبی ستيزه جويان، در منطقه مستقر شده اند. شورشيان جدائی طلب ، کارگرانی را که به زبان هندی صحبت می کنند، به خاطر آن که مشاغل کمياب منطقه را قبضه کرده اند، مسئول می دانند. شورشيان، دولت فدرال هند را نيز مسئول کوتاهی و قصور در قبال عمران منطقه می دانند.

زد وخوردهای اخير، شديدترين زد وخوردها در سال های اخير بوده است. جبهه متحد آزاد سازی آسام ازسال ۱۹۷۹ تاکنون برای کسب استقلال ايالت آسام هند مبارزه می کند و کارگران مهاجر را هدف قرار می دهد. گفتگوهای صلح سال گذشته با شکست مواجه گرديد.

XS
SM
MD
LG