لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

مقام سازمان ملل: پاکستان بايد برای جلوگيری از حملات طالبان شدت عمل بيشتری به خرج دهد


يک مقام سازمان ملل متحد در افغانستان می گويد پاکستان طبق يک قطعنامه سازمان ملل متحد بايد اقدامات بيشتری را برای متوقف ساختن حملات رهبران طالبان به عمل آورد. کريستوفر الکساندر قائم مقام نماينده سازمان ملل متحد در افغانستان امروز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت قطعنامه شماره ۱۲۶۷ سازمان ملل متحد از کليه کشورهای جهان می خواهد افرادی را که به عنوان تروريست طبقه بندی شده اند، تحت بازداشت قرار دهند و سرمايه های آنها را مسدود کنند.

آقای الکساندر افزود اما اين قطعنامه در ارتباط با ستيزه جويان طالبان، به مورد اجرا گذارده نشده است. نماينده سازمان ملل متحد اظهارداشت از ميان ۱۴۲ تن از رهبران طالبان که نام آن ها در فهرست افراد تروريست آمده است، فقط چند نفر بازداشت شده اند و اکثريتی از آنان همچنان به سازمان دادن خود و انجام عملياتی در هر دو کشور پاکستان و افغانستان ادامه می دهند.

به گفته اين مقام سازمان ملل متحد، پاکستان و افغانستان، هر دو بايد اقدامات بيشتری را در جهت جلوگيری ازپناه گرفتن شورشيان طالبان و ساير گروه های ستيزه جو در اين دو کشور بعمل آورند.

افغانستان و کشورهای غربی می گويند ستيزه جويان طالبان از پايگاه هائی در داخل پاکستان عمل می کنند. اما دولت اسلام آباد موکدا می گويد تمامی آنچه را که در توان دارد برای متوقف ساختن آن ها به کار می برد. پيشنهاد اخير پاکستان در مورد مين گذاری و حصار کشی بخش هائی از مرز خود با افغانستان برای جلوگيری از عبور ستيزه جويان از مناطق مرزی، از جمله اقدامات پاکستان به شمار می رود.

در همين حال، مقامات افغانی میگویند در حالیکه امروز یک بمب گذار انتحاری حد اقل ۳ سرباز افغانی را در شرق افغانستان زخمی کرد، نیروهای افغانی ۲ ستیزه گر عضو گروه طالبان را به هلاکت رساندند .

در خبری دیگر، مقامات نظامی میگویند شورشیان طالبان به یک گروه گشت زنی مشترک ناتو و افغانی در بخش میزان در ایالت زابل شبیخون زدند. در پی در گیری کوتاه وموقتی طرفین نیروهای ائتلاف ۲ شورشی طالبان را بقتل رساندند و حداقل ۳ تن را بازداشت کردند. بگفته ارتش، به نیروهای ائتلاف آسیبی نرسید.

XS
SM
MD
LG