لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۶

رئيس جمهوری موقت سومالی وارد پايتخت شد


عبداللهی يوسف رئيس جمهوری موقت سومالی برای نخستين بار از زمان تصدی مقام رياست جمهوری دراواخر سال ۲۰۰۴، امروز دوشنبه وارد موگاديشو پايتخت سومالی شد. شاهدان عينی می گويند آقای يوسف تحت اقدامات امنيتی شديدی وارد فرودگاه موگاديشو شد.

به گفته مقامات مسئول، آقای يوسف در ويلای سومالی که کاخ محل اقامت رياست جمهوری سومالی به شمار می رود و در بيشتر ۱۵ سال گذشته در اشغال جنگ سالاران سومالی بوده است، اقامت خواهد کرد.

دولت موقت سومالی همچنان کوشش می کند که اقتدار خود را در موگاديشو اِعمال کند. دولت موقت ۱۰ روز پيش با کمک نيروهای اتيوپی موفق شد که موگاديشو را از اسلامگرايان رقيب باز پس بگيرد.

در همين حال، مردان مسلح مستقر در موگاديشو در روزهای شنبه و يکشنبه نيروهای اتيوپی را مورد حمله قرار دادند. اين حملات، مبادله تيراندازی ميان طرفين متخاصم را موجب شده است که در جريان آن چهار نفر جان خود را از دست داده اند. دست کم دو نفر از کشته شدگان، غير نظامی بودند.

نيروهای دولت سومالی و نيروهای اتيوپی به تعقيب جنگجويان اسلامگرا در منطقه راس کامبونی Ras Kamboni در جنوب سومالی در نزديکی مرز کنيا ادامه می دهند.

عبداللهی يوسف رئيس جمهوری سومالی امروز دوشنبه طی مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی الجزيره عهد کرد که تروريست ها را تحت تعقيب قرار دهد. آقای يوسف افزود به انتظار ورود نيروهای حافظ صلح بين المللی است که جانشين نيروهای اتيوپی شوند. ديپلمات های خارجی هم اکنون در حال تلاش هستند تا پيش از خروج نيروهای اتيوپی از خاک سومالی که قرار است ظرف چند هفته آينده صورت گيرد، موجبات اعزام يک نيروی حافظ صلح را به سومالی فراهم آورند.

جندای فريزر Jendayi Frazer ديپلمات بلندپايه آمريکا در آفريقا از دولت موقت سومالی خواسته است که از شمول بيشتری برخوردار گردد و گروه های مختلف قبيله ای و مذهبی را نيز به عضويت دولت درآورد. خانم فريزر در مصاحبه امروز خود با صدای آمريکا اظهار داشت چنين اقدامی، به دولت سومالی مشروعيت می بخشد و مانع از آن خواهد شد که سومالی به صورت پناهگاهی برای تروريست ها درآيد.

سومالی از سال ۱۹۹۱ که جنگ سالاران اين کشور محمد زياد باره ديکتاتور سومالی را سرنگون ساختند، پيوسته دستخوش آشوب و هرج ومرج بوده است.

XS
SM
MD
LG